→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Wielka stocznia w mini skali

Warsztaty szkutników, żurawie, cieśle i tracze oraz cztery etapy budowy galeonu – wszystko w miniaturze. W pracowni modelarskiej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku powstała makieta XVII wiecznej stoczni.

Budowa makiety starej stoczni związana jest z przygotowaniami do otwarcia latem tego roku nowej części stałej wystawy “Polacy na morzach świata”.

Wykonaną w skali 1:50 makietę będzie można oglądać ze wszystkich stron. Pozwoli to nie tylko na dokładne prześledzenie wszystkich faz budowy galeonu, ale też podziwianie miniaturowych, niezwykle precyzyjnych, elementów makiety. Na planszy znajduje się 150 figurek pracowników stoczni na różnych stanowiskach pracy. Cieśle, powroźnicy, szkutnicy, masztownicy i tracze – wszyscy 3 i pół centymetrowi – są doskonałym przykładem jak wyglądała praca w stoczni w XVII wieku. Ich “wzrost” pozwala na porównanie wielkości budowanych statków oraz ich elementów konstrukcyjnych.

Makieta stoczni bałtyckiej z XVII wieku, została wykonana według ideowego rysunku szwedzkiego konstruktora z XVII wieku Claesa Rålamba. Pewne jej fragmenty podobne są do imponującej dioramy sztokholmskiej stoczni z XVII wieku, eksponowanej w Vasamuseet w Sztokholmie.

Makietę wykonali Mirosław Brucki i Jarosław Kosmalski z Pracowni Konserwacji Modeli Narodowego Muzeum Morskiego.