→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

“Lux in tenebris. Światło w ciemnościach”

Katastrofa morska w 3D, tajemniczy galion i laterna z widokiem na najpiękniejsze polskie latarnie. Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po wystawie “Lux in tenebris. Światło w ciemnościach”.

Wystawa “Lux in tenebris”, którą do końca września można zwiedzać w Spichlerzach na Ołowiance, opowiada o dziejach latarnictwa morskiego oraz historii prawa nadbrzeżnego. Ekspozycja składa się z dwóch uzupełniających się części – jasnej i ciemnej.

Ciemna strona prawa
Część czarna wystawy symbolizuje “ciemną” stronę funkcjonowania prawa nadbrzeżnego. Zgodnie ówczesną wykładnią wyrzucone przez morze przedmioty i statki mogły stać się własnością właściciela brzegu lub ich znalazców. Na brzegu rozpalano więc ogniska, by sprowokować rozbicie statku, łupiono jednostki i mordowano załogi. Atrakcją tej części wystawy jest stereoskopowa animacja, która pokazuje walkę statku handlowego z żywiołem morskim. Dzięki specjalnym okularom 3D zwiedzający stają się obserwatorami katastrofy morskiej.

Światło latarni
“Jasna” część wystawy poświęcona jest latarniom morskim i ich historii. Wśród eksponatów znajdziemy modele antycznych latarni w Aleksandrii, makiety ze Stilo, Rozewia i Helu oraz światło, umieszczone w wieży nad gdańskim kapitanatem portu. Niezwykłym eksponatem jest zrekonstruowana latarnia dźwigniowa z XVII w – żuraw z ramieniem, na którym podwieszano kosz z rozżarzonym węglem.

Panoramy w laternie
Dominantą jasnej sali jest laterna: wnętrze latarni, w której można podziwiać panoramę z pięciu obiektów: Stilo, Rozewia, Helu, Wisłoujścia i Krynicy Morskiej – wyświetlaną na ekranach. Stanowiska interaktywne służyć mają np. do działań edukacyjnych, planowanych z okazji wystawy. Część wystawy poświęcona jest także służbom ratowniczym na morzu: Polskiemu Ratownictwu Okrętowemu oraz Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa.

Galion z Georga
Na “jasnej” części wystawy króluje galion, czyli figura dziobowa ze statku Georg, należącego do gdańskiego kupca i armatora Georga Lincka. Statek ten zatonął koło Skagen w 1857 r. Przedstawia mitologiczną postać młodego mężczyzny w przepasce biodrowej. Jako depozyt muzeum w Göteborgu figura wróciła na czas trwania wystawy do Gdańska.

“Lux in tenebris” – wirtualna wycieczka


“Lux in tenebris. Światło w ciemnościach”
Spichlerze na Ołowiance
20.12.2014 – 28.09.2015.

Wystawa “Lux in tenebris. Światło w ciemnościach” została przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

Ekspozycja współfinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za projekt aranżacji wystawy oraz jej realizację odpowiada Grzegorz Domowicz z firmy DADO s.c. Dakszewicz Domowicz z Gdańska. Patronat nad wystawą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz.

Eksponaty na wystawę “Lux in tenebris. Światło w ciemnościach” zostały wypożyczone z: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Archiwum Państwowego w Gdańsku oraz firmy Nordstjernan Aktiebolag ze Sztokholmu.