• Oddziały muzeum biorące udział w Nocy Muzeów 2024 będą zamknięte w godzinach dziennych w dniach 18 i 19 maja, z wyjątkiem Muzeum Rybołówstwa w Helu. Szczegółowe godziny otwarcia: oddziały gdańskie, oddziały spoza gdańska
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

„Miedziowiec”

Przedstawiamy najnowszą publikację Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku: „Miedziowiec – wrak średniowiecznego statku i jego ładunek”. Dedykowana pionierom archeologii morskiej w Polsce, rzetelnie opracowana i pięknie wydana pozycja, stanowi kompendium wiedzy o jednym z największych odkryć archeologii podwodnej w Polsce.

„Miedziowiec” to dwujęzyczna (angielsko-polska) praca zbiorowa pod red. dr hab. Waldemara Ossowskiego, będąca całościową publikacją wyników badań archeologicznych wraka średniowiecznego statku zwanego Miedziowcem, wydobytego w latach 1975/76 z dna Zatoki Gdańskiej (rejon redy portu gdańskiego).

Bogaty zestaw towarów wchodzących w skład ładunku statku oraz znakomity stan, w jakim zachowały się po sześćsetletnim przebywaniu na dnie morskim, pozwalają zaliczyć Miedziowca do najciekawszych odkryć w tej grupie znalezisk w skali europejskiej. Po zakończeniu zabiegów konserwatorskich oraz realizacji projektów badawczych zmierzających do wykonania pełnej analizy wszystkich wydobytych zabytków możliwe było wydanie całościowego, końcowego opracowania tego wyjątkowego odkrycia.

Wśród autorów „Miedziowca” znajdują się pracownicy merytoryczni Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz zaproszeni badacze z ośrodków akademickich i placówek muzealnych. Dokładnie opisane zostały badania wykopaliskowe i konserwacja obiektu, rekonstrukcja kadłuba oraz ładunek Miedziowca. Znaczącą część publikacji stanowią opracowania związane z wyposażeniem statku i rzeczami osobistymi jego załogi.

„Miedziowiec” to drugi tom z serii wydawniczej Badania Archeologiczne Narodowego Muzeum Morskiego. Szesnaście szczegółowych opracowań, które wchodzą w skład publikacji mają umożliwić udostępnienie unikatowej kolekcji zabytków pozyskanych z wraka, dorobku naukowego polskich badaczy oraz instytucji w zakresie archeologicznych badań podwodnych na Bałtyku oraz studiów nad historią handlu morskiego w XV wieku. Autorzy rozdziałów w niniejszej książce reprezentują różne specjalizacje, dzięki czemu cała praca stanowi pełną monografię wraku.

Książka „Miedziowiec – wrak średniowiecznego statku i jego ładunek” jest do kupienia w sklepie muzealnym.


Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.