Bajki słonego wiatru
Podwodny świat, fantastyczne budowle jak z piasku i wody, intensywna paleta barw i niczym nie ograniczana wyobraźnia. Zapraszamy do Ośrodka Kultury Morskiej na wystawę prac plastycznych i ceramicznych, wykonanych przez podopiecznych Fundacji „Sprawni Inaczej”.
Podopieczni gdańskich ośrodków Fundacji pod okiem opiekunów tworzą ceramikę, obrazy i rzeźby, dowodząc, że artystyczna fantazja nie ma barier. Prace osób niesprawnych mentalnie, uczestniczących w Warsztatach Terapii Zajęciowej charakteryzują się niezwykłą oryginalnością i świeżością. W dziełach widać indywidualność oraz charakter twórców, ich odbiór świata realnego i marzenia.
Współpraca Narodowego Muzeum Morskiego z Fundacją „Sprawni Inaczej” rozpoczęła się w 2002 r. Wówczas Muzeum zakupiło, na zorganizowanej przez Fundację aukcji, pracę Tadeusza Sterny „Arka Noego”. Był to początek wspólnej drogi w pokonywaniu barier i uprzedzeń wobec osób niepełnosprawnych. Jednym ze sposobów zmiany stereotypów jest organizacja cyklicznych wystaw prezentujących prace, które powstały w ramach warsztatów terapii zajęciowej.
– „Bajki słonego wiatru” to już dziewiąta wystawa prac osób niepełnosprawnych w Muzeum. Po dwuletniej przerwie powracamy do idei zorganizowania wystawy, która obecnie zmieniła nieco charakter. – mówi Krystyna Stubińska, kierownik Działu Edukacji NMM – Zaprezentujemy retrospektywę prac ceramicznych z okresu działalności Fundacji oraz dzieła plastyczne, które powstały w czasie realizacji programu „Cztery Por(t)y Roku”. W tym roku motywem przewodnim są bajki, niesione przez słony wiatr znad morza. Inspiracją dla niepełnosprawnych twórców było morze, ale baśniowy kontekst i fantazja artystów sprawia, że wystawa jest bardzo zróżnicowana i niezwykle ciekawa.
Wystawy prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej
„Bajki słonego wiatru”
Ośrodek Kultury Morskiej
20.01.2015 – 24.03.2015