→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Ośrodek Kultury Morskiej z nominacją do EMYA

Najmłodszy oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku uczestniczy w finale prestiżowego konkursu, organizowanego przez Europejskie Forum Muzeów.

Europejskie Forum Muzeów to niezależna organizacja pozarządowa, działająca pod auspicjami Rady Europy i zarejestrowana w Wielkiej Brytanii. Celem Forum jest popularyzowanie innowacji w muzealnictwie i zachęcanie do wymiany dobrych praktyk między muzeami w całej Europie.

Nagroda Europejskiego Muzeum Roku (European Museum of the Year Award) to wyróżnienie przyznawane już od 37 lat przez międzynarodowe grono muzeologów nowemu lub całkowicie odnowionemu muzeum. Konkurs promuje zmiany w muzeach oraz wyróżnia placówki, które przyciągają zwiedzających wyjątkową atmosferą oraz kreatywnym podejściem do kwestii ekspozycji, interpretacji, edukacji oraz odpowiedzialności społecznej.

Ośrodek Kultury Morskiej wiele razy był doceniany za innowacyjność i nowoczesność oraz to, jak doskonale łączy zabawę i edukację. Goście z całego świata są pod wrażeniem zarówno ekspozycji w OKM, jak też mieszczących się w budynku działów Muzeum. Nominacja do Nagrody Europejskiego Muzeum Roku tylko potwierdza atuty najmłodszego oddziału NMM.

Ośrodek Kultury Morskiej zakwalifikował się do ostatniego etapu konkursu razem z 42 placówkami muzealnymi z całej Europy, w tym z sześcioma muzeami morskimi. Ogłoszenie zwycięzców oraz wręczenie nagród odbędzie się podczas Konferencji EMYA 2015, zorganizowanej przez Europejskie Forum Muzeów w dniach od 13 maja do 16 maja 2015 w Glasgow.

Lista nominacji