→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym (do 16.01.2022)
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Szabla, szpada i garłacz na “Lux in tenebris”

Trwają przygotowania do wystawy czasowej “Lux in tenebris. Światło w ciemnościach”, której podstawowym celem jest popularyzacja i prezentacja materialnego dziedzictwa związanego z dziejami latarnictwa morskiego oraz historią prawa nadbrzeżnego.

“Lux in tenebris” (pol. światło w ciemnościach) – fragment cytatu (w pełnym brzmieniu “Lux in tenebris lucet” pol. światło w ciemnościach świeci) z Ewangelii św. Jana, który został wykorzystany w tytule wystawy, ma w odniesieniu do jej narracji wydźwięk zarówno pozytywny, jak i negatywny. Światło, będące motywem przewodnim ekspozycji, zapalane w latarniach morskich zapewniało żeglarzom bezpieczeństwo i ratunek. Rozpalane natomiast na brzegu morskim przez złoczyńców mogło przynieść śmierć, niewolę oraz utratę majątku i statku.

Jednym z istotnych elementów wystawy, w części poświęconej historii prawa nadbrzeżnego, będzie diorama przedstawiająca morski brzeg. Na piaszczystej plaży wśród rozrzuconych elementów konstrukcyjnych rozbitego statku, znajdą się także kopie broni: szabla, szpada i pistolet- garłacz. Przedmioty te mają ilustrować dramatyczne zdarzenia, które mogły się rozegrać na brzegu. Po katastrofie dochodziło czasami do walki pomiędzy uratowanymi członkami załogi, a nadmorskimi rabusiami chcącymi ograbić rozbitków.


Wystawa “Lux in tenebris. Światło w ciemnościach” jest organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku przy udziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Przedsięwzięcie to współfinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe – priorytet 2 wspieranie działań muzealnych.