• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Kamień węgielny pod Centrum Konserwacji

24 listopada 2014 r. w Tczewie odbyła się uroczystość położenia kamienia węgielnego pod nową inwestycję Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym.

Uroczystość była zwieńczeniem wielu lat pracy nad stworzeniem miejsca, odpowiadającego potrzebom rozwijającego się Muzeum. – Spełniamy dziś nasze plany i marzenia – powiedział podczas uroczystości wmurowania kamienia dr Jerzy Litwin, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego – Kiedy, prawie 40 lat temu utworzyliśmy stanowiska archeologa podwodnego oraz konserwatora, nasi specjaliści pracowali wówczas w nieciekawych warunkach, wewnątrz dawnych warsztatów przyfabrycznych. Dzięki funduszom norweskim możliwe stało się zrealizowanie centrum, które będzie posiadało najwyższe standardy.

Tczewski magazyn studyjny będzie wyposażony w najnowszą aparaturę do renowacji zabytków: m.in. nowoczesny skaner 3D oraz mobilny aparat rentgenowski. Wewnątrz znajdą się baseny z konserwowanymi wrakami. Centrum będzie też pełniło rolę miejsca wystawienniczego. W części budynku mieścił się będzie magazyn studyjny, czyli miejsce dostępne dla zwiedzających ze stanowiskami multimedialnymi. Realizacja budowy CKWS rozpoczęła się w lipcu tego roku, a jej zakończenie planowane jest na grudzień 2015 r. Tczewskie Centrum buduje firma Skanska S.A. – Obiekt na pewno powstanie na czas, a może nawet kilka dni wcześniej – zapewnił Radosław Kaflowski, Dyrektor Oddziału Budownictwa Ogólnego SKANSKA S.A. w Gdańsku.

Gość honorowy uroczystości, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzata Omilanowska, podkreśliła jak ważną rolę pełni Narodowe Muzeum Morskie i jak doskonale oceniane jest ono w Europie – Muzeum jest oczkiem w głowie Ministerstwa – podkreśliła prof. Omilanowska – Cieszę się, że nowy oddział powstanie właśnie w Tczewie.

– To będzie prawdziwa duma Tczewa i walor turystyczny dla całego Pomorza. – zaznaczył obecny na uroczystości wmurowania kamienia Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki, zaznaczył że tczewska inwestycja jest uzupełnieniem działań, prowadzonych przez miasto na terenie pofabrycznym, na którym od lat działa Muzeum Wisły – Życzę, aby stała się ona kolejną perłą w koronie Narodowego Muzeum Morskiego – dodał prezydent.

Projekt tczewskiego Centrum Konserwacji jest realizowane w partnerstwie polsko-norweskim z Narodowym Muzeum Morskim w Oslo oraz Muzeum Historii Kultury w Oslo. W ceremonii wmurowania kamienia pod Centrum Konserwacji Wraków Statków udział wziął Michał Rzeszewicz, konsul Królestwa Norwegii oraz były ambasador Polski w Norwegii, Wojciech Kolańczyk.

Na uroczystości obecny był również były prezydent Tczewa, Zenon Odya, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Andrzej Królikowski, Anna Stelmaszczyk–Świerczyńska – wicedyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni oraz główny projektant budynku, Aleksandra Duch–Wojtczak z firmy FORMA architekci Sp. z o.o.

Do Tczewa, na ceremonię położenia kamienia przyjechali także przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, a także przedstawiciele Rady Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, w tym dr Fryderyk Tomala i prof. Daniel Duda. Na uroczystości obecna była też prezes Banku Spółdzielczego w Tczewie, Eugenia Pokorska–Sawczuk oraz Alicja Gajewska – dyrektor tczewskiej Fabryki Sztuk.

Ekumenicznego poświęcenia budowy dokonali ksiądz infułat Stanisław Grunt z Diecezji Pelplińskiej oraz ksiądz prof. dr hab. Marcina Hintz, biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Projekt „Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie” realizowany jest w ramach Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”, a wsparcia udzielono z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych. Całkowity koszt projektu wynosi 22 mln zł. Zadanie jest realizowane w partnerstwie polsko – norweskim z Norweskim Muzeum Morskim w Oslo oraz z Muzeum Historii Kultury w Oslo.

Centrum powstanie przy ul. Paderewskiego w Tczewie, w najbliższym sąsiedztwie Muzeum Wisły i Fabryki Sztuk.