→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

“Sołdek” – kamień węgielny polskiego przemysłu okrętowego – po seminarium

28 października 2014 roku, w 65 rocznicę pierwszego rejsu s.s. “Sołdek” z ładunkiem węgla do Gandawy w Belgii, w sali konferencyjnej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku odbyło się seminarium pt.: “Sołdek” – kamień węgielny polskiego przemysłu okrętowego”.

Wygłoszono dziesięć referatów, które poświęcone były historii eksploatacji parowca oraz jego funkcjonowaniu jako statek-muzeum. Doktor Witold Kuszewski nakreślił okres budowy “Sołdka” w latach 1948-49, a profesor Marek Dzida przedstawił sylwetki profesorów Politechniki Gdańskiej – uczestników w procesie projektowania parowca. Doktor Leszek Wilczyński wyjaśnił w swoim referacie różnice pomiędzy materiałami i technologią budowy “Sołdka” w roku 1948, a “Sołdkiem”, który powstałby w roku 2014. Doktor Leonard Wieliczko omówił zaplecze socjalne na statku “Sołdek”, a dr Monika Jankiewicz-Brzostowska zaprezentowała parowiec jako miejsce imprez kulturalnych oraz wdzięczny obiekt dla malarzy. Dyrektor NMM, dr inż. Jerzy Litwin podkreślił konieczność utworzenia w Gdańsku muzeum techniki morskiej z “Sołdkiem” jako głównym eksponatem.