• 30 maja 2024 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Condition.2015 – o konserwacji i digitalizacji

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wraz z Norweskim Muzeum Morskim i Uniwersytetem w Oslo: Muzeum Historii Kultury zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji Condition.2015 – Conservation and Digitalization Conference, która odbędzie się 19-22 maja 2015 roku w Gdańsku.

Condition.2015 będzie łączyła zagadnienia konserwacji obiektów archeologicznych wydobytych z morza oraz digitalizacji dużych obiektów poza kontrolowanymi warunkami pracowni digitalizacji. Konferencja skupi konserwatorów, naukowców, ekspertów i specjalistów z obszaru konserwacji i digitalizacji w celu wymiany wiedzy, doświadczenia i dobrych praktyk w wyżej wymienionych dziedzinach. Powiązanie obu dziedzin wynika z założenia, że właściwie realizowana konserwacja musi uwzględniać właściwie sporządzoną dokumentację.

Termin zgłaszania abstraktów upływa 20 listopada 2014 roku. Zgłaszanie abstraktów jest możliwe za pośrednictwem formularza online na stronie konferencji – tutaj.

Zachęcamy do rejestracji na stronie konferencji ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Formularz rejestracyjny online dostępny jest tutaj.

Pierwsza część (19-20 maj) konferencji Condition.2015 poświęcona będzie konserwacji obiektów wydobytych podczas eksploracji dna morskiego i w czasie lądowych wykopalisk archeologicznych. Dotyczyć będzie obiektów pochodzenia organicznego (drewno, liny, skóra) oraz obiektów wykonanych z różnych metali. Przyjęto następujący zakres tematyczny dla tej części konferencji:

 1. Przechowywanie archeologicznych obiektów przed konserwacją,
 2. Konserwacja mokrego, archeologicznego drewna,
 3. Żelazo i siarka-problem tworzenia kwasów w materiałach organicznych,
 4. Konserwacja innych materiałów pochodzenia organicznego (skóra, liny itp.),
 5. Konserwacja różnych metali z mokrego środowiska,
 6. Konserwacja obiektów łączonych z różnych materiałów,
 7. Badania analityczne obiektów archeologicznych niezbędne w konserwacji.

Druga część konferencji (21-22 maj) poświęcona będzie wyzwaniom i dobrym praktykom digitalizacji (2D i 3D) związanym z wymiarami fizycznymi obiektów oraz warunkami w jakich przeprowadzana jest dokumentacja. Głównym obszarem zainteresowania będą obiekty nietypowe, trudne w dokumentacji, o wymiarach przekraczających kilka metrów, oraz obiekty o ciężarze i gabarytach wymuszających dokumentację in situ. Przyjęto następujący zakres tematyczny dla tej części konferencji:

 1. Digitalizacja dużych obiektów jak i digitalizacja poza kontrolowanymi warunkami pracowni fotograficznej/digitalizacji,
 2. Digitalizacja 2D (obszar zastosowań, realizowane projekty, standardy i procedury, zalety i wady stosowanych metod),
 3. Digitalizacja 3D (obszar zastosowań, realizowane lub zakończone projekty, standardy i procedury, zalety i wady stosowanych metod),
 4. Cyfrowe upowszechnianie (publikowanie, efektywność wyszukiwania, metadane, grupy docelowe),
 5. Wydajność digitalizacji (masowa digitalizacja, efekt skali, czas, koszty, przepływ pracy).

Konferencja będzie prowadzona w języku angielskim, natomiast materiały pokonferencyjne zostaną wydane w jednej, trójjęzycznej publikacji.

Konferencja zorganizowana zostanie w ramach realizacji projektu „Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie – budowa infrastruktury kultury Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku”. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

Strona internetowa konferencji: www.condition2015.nmm.pl.