„Sołdek” – rocznica i seminarium
Jaki byłby „Sołdek”, gdyby zbudowano go w 2014 roku? Czy parowiec inspiruje artystów? Kim byli ludzie, którzy stworzyli „Sołdka”? Nasz statek – muzeum obchodzi kolejną rocznicę. 28 października 2014 r. zapraszamy na poświęcone mu seminarium.
Ma wyjątkową konstrukcję, w której zakuto 300 tysięcy nitów, parowy napęd i kadłub zmontowany z około 900 ton stali. Podczas 1479 rejsów przewiózł ponad 3,5 miliona ton węgla i rudy. Służył na nim król strzelców piłkarskiej ekstraklasy, wystawiano tu przedstawienia teatralne, był scenografią wielu filmów.
W październiku tego roku „Sołdek” obchodzi kolejny jubileusz: mija właśnie 65 lat od jego pierwszego rejsu z ładunkiem węgla do Gandawy w Belgii. Chcąc uczcić rocznicę Towarzystwo Przyjaciół Statku-Muzeum „Sołdek” wraz z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku organizuje 28 października br. seminarium pt.: „Sołdek” – kamień węgielny polskiego przemysłu okrętowego.
Podczas seminarium pracownicy Muzeum, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Statku-Muzeum „Sołdek” i zaproszeni goście przedstawią referaty związane z budową parowca, jego historią oraz przyszłymi działaniami związanymi z funkcjonowaniem „Sołdka” jako statku-muzeum.
Seminarium rozpocznie się o godzinie 13:00 w Spichlerzach na Ołowiance w Gdańsku. Wstęp na seminarium jest wolny.
Prosimy również o przekazywanie do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku posiadanych materiałów związanych z budową i eksploatacją „Sołdka”. Na pewno będą one cenne dla obecnych, jak i przyszłych pokoleń badaczy polskiego przemysłu okrętowego.
Program Seminarium obejmuje 10 referatów o następujących tytułach:
– Chronologia statku „Sołdek”:
- 1948-1949 okres budowy
- 1949-1981 okres eksploatacji
- 1981-2014 Statek-Muzeum
– Profesorowie Politechniki Gdańskiej – uczestnicy w procesie projektowania, budowy i eksploatacji statku „Sołdek”
– „Sołdek” i jego otoczenie społeczno-polityczne
– Zaplecze socjalne na statku „Sołdek”
– Malarskie i teatralne epizody w dziejach „Sołdka”
– Potrzeba utworzenia w Gdańsku muzeum techniki morskiej ze Statkiem-Muzeum „Sołdek” jako głównym eksponatem
– Różnica między „Sołdkiem” z roku 1948, a „Sołdkiem”, który powstałby w roku 2014
– Akademickie wizje adaptacji na potrzeby ekspozycyjne ładowni nr 2 Statku-Muzeum „Sołdek”