→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Wraki – po angielsku i wirtualnie

Na stronie internetowej od kilku miesięcy działa nowa zakładka – “Wraki badane przez NMM”. Zakładka działa też w języku angielskim. W przyszłości – statyczne mapki i opisy zamienią się w “żyjący”, wirtualny skansen.

Zatoka Gdańska to pod względem geograficznym, militarnym i historycznym – jeden z najciekawszych akwenów polskiego wybrzeża. To tu krzyżowały się szlaki żeglugowe łączące tutejsze porty z całym światem i tu rozegrano wiele potyczek oraz bitew morskich. Na dnie zatoki spoczywają statki, okręty i inne obiekty zatopione na skutek działań wojennych lub sztormów. Baza zlokalizowanych, spoczywających na dnie Zatoki Gdańskiej wraków, obejmuje ponad 40 obiektów.

Aktualnie na stronie internetowej NMM (zakładka – “Wraki badane przez NMM“) można znaleźć informacje dotyczące dwudziestu, badanych przez Muzeum wraków (m.in. “Zawisza Czarny”, “Catharina” czy “Drewniak” z przełomu XVIw./XVIIw.). Każdy wrak z tego rejonu został opisany pod kątem lokalizacji, wielkości i aktualnego stanu zachowania.

W przypadku niektórych jednostek (“Porcelanowiec”, “Głazik”) udało się wykonać dokumentację fotogrametryczną, pozwalającą na stworzenie modelu wraku w trójwymiarze. W przyszłości opracowywane przez archeologów modele 3D posłużą dla stworzenia pionierskiego projektu – “Wirtualnego skansenu wraków”, gdzie docelowo znajdą się trójwymiarowe modele wszystkich badanych przez NMM wraków.