• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Wraki – po angielsku i wirtualnie

Na stronie internetowej od kilku miesięcy działa nowa zakładka – „Wraki badane przez NMM”. Zakładka działa też w języku angielskim. W przyszłości – statyczne mapki i opisy zamienią się w „żyjący”, wirtualny skansen.

Zatoka Gdańska to pod względem geograficznym, militarnym i historycznym – jeden z najciekawszych akwenów polskiego wybrzeża. To tu krzyżowały się szlaki żeglugowe łączące tutejsze porty z całym światem i tu rozegrano wiele potyczek oraz bitew morskich. Na dnie zatoki spoczywają statki, okręty i inne obiekty zatopione na skutek działań wojennych lub sztormów. Baza zlokalizowanych, spoczywających na dnie Zatoki Gdańskiej wraków, obejmuje ponad 40 obiektów.

Aktualnie na stronie internetowej NMM (zakładka – „Wraki badane przez NMM„) można znaleźć informacje dotyczące dwudziestu, badanych przez Muzeum wraków (m.in. „Zawisza Czarny”, „Catharina” czy „Drewniak” z przełomu XVIw./XVIIw.). Każdy wrak z tego rejonu został opisany pod kątem lokalizacji, wielkości i aktualnego stanu zachowania.

W przypadku niektórych jednostek („Porcelanowiec”, „Głazik”) udało się wykonać dokumentację fotogrametryczną, pozwalającą na stworzenie modelu wraku w trójwymiarze. W przyszłości opracowywane przez archeologów modele 3D posłużą dla stworzenia pionierskiego projektu – „Wirtualnego skansenu wraków”, gdzie docelowo znajdą się trójwymiarowe modele wszystkich badanych przez NMM wraków.