• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Rekonstrukcja latarni dźwigniowej z XVII w. w Narodowym Muzeum Morskim

W ramach organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wystawy czasowej „Lux in tenebris” powstaje rekonstrukcja latarni dźwigniowej z XVII w.

Wystawa, która ma na celu przybliżenie historii latarnictwa morskiego zostanie zaprezentowana w siedzibie głównej Muzeum, w Spichlerzach na Ołowiance. Na wystawie „Lux in tenebris”, oprócz tradycyjnych form prezentacji, pojawią się także nowoczesne środki przekazu. Jednym z nich będzie stanowisko interaktywne. Będzie ono próbą rekonstrukcji latarni dźwigniowej z XVII w. – popularnego obiektu nawigacyjnego, funkcjonującego również na wybrzeżach południowego Bałtyku.

Siedemnastowieczne źródła przedstawiają latarnię helską jako drewnianą konstrukcję, przypominającą żuraw studzienny. Do ramienia zakończonego metalową sztabą podwieszano kosz z rozżarzonym węglem lub kocioł z płonącą smołą. Światło tego typu latarni widoczne było z odległości kilku mil morskich (Mm = 1852 m). W 1667 roku pożar zniszczył latarnię, która została odbudowana w tym samym kształcie.


Wystawa, która będzie prezentowana w okresie od 19.12.2014 r. do 28.09.2014 r., jest współfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe, priorytet 2 – wspieranie działań muzealnych.