• Wystawa „Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki” na statku-muzeum „Sołdek” od dnia 16.06.2023 r. będzie nieczynna do odwołania
• 8 czerwca 2023 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Kaphornowcy na „Darze Pomorza”

16 sierpnia 2014 roku na pokładzie „Daru Pomorza”, podczas uroczystości 40-lecia powstania Bractwa Kaphornowców, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dr Jerzy Litwin został uhonorowany dyplomem Przyjaciela Bractwa Kaphornowców.

Ceremonia była jednym z punktów uświetniających obchody 40-lecia tego Bractwa. Kolejnym było oficjalne otwarcie na „Darze Pomorza” wystawy poświęconej polskim żeglarzom, którzy okrążyli Horn. Na 13 planszach przedstawiono 186 zdjęć fotograficznych wraz z najważniejszymi informacjami o przylądku Horn, Bractwie Kaphornowców (należą do niego żeglarze, którzy pod żaglami opłynęli ten przylądek) i statkach, na których tego dokonali.

Polska obecność na wodach wokół Hornu rozpoczyna się w 1937 r., gdy „Dar Pomorza” – wracając z Tahiti – okrążył ten przylądek. Potem, już w latach siedemdziesiątych do grona polskich zdobywców Hornu dołączyli żeglarze, na jednostkach takich jak „Copernicus”, „Euros”, „Konstanty Maciejewicz”, „Polonez”. Z czasem do grona zdobywców Hornu dołączali żeglarze na innych szkolnych żaglowcach i na jachtach.

Następnie na „Darze Pomorza” odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Bractwa związane z wyborami nowego Grotmaszta. W miejsce kontradmirała Czesława Dyrcza został nim kapitan Cezary Bartoszewicz. Uroczystości zakończyły się po południu w Muzeum Miasta Gdyni, gdzie miała miejsce promocja drugiego, rozszerzonego wydania książki „Pokłon Hornowi”.