→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Kaphornowcy na “Darze Pomorza”

16 sierpnia 2014 roku na pokładzie “Daru Pomorza”, podczas uroczystości 40-lecia powstania Bractwa Kaphornowców, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dr Jerzy Litwin został uhonorowany dyplomem Przyjaciela Bractwa Kaphornowców.

Ceremonia była jednym z punktów uświetniających obchody 40-lecia tego Bractwa. Kolejnym było oficjalne otwarcie na “Darze Pomorza” wystawy poświęconej polskim żeglarzom, którzy okrążyli Horn. Na 13 planszach przedstawiono 186 zdjęć fotograficznych wraz z najważniejszymi informacjami o przylądku Horn, Bractwie Kaphornowców (należą do niego żeglarze, którzy pod żaglami opłynęli ten przylądek) i statkach, na których tego dokonali.

Polska obecność na wodach wokół Hornu rozpoczyna się w 1937 r., gdy “Dar Pomorza” – wracając z Tahiti – okrążył ten przylądek. Potem, już w latach siedemdziesiątych do grona polskich zdobywców Hornu dołączyli żeglarze, na jednostkach takich jak “Copernicus”, “Euros”, “Konstanty Maciejewicz”, “Polonez”. Z czasem do grona zdobywców Hornu dołączali żeglarze na innych szkolnych żaglowcach i na jachtach.

Następnie na “Darze Pomorza” odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Bractwa związane z wyborami nowego Grotmaszta. W miejsce kontradmirała Czesława Dyrcza został nim kapitan Cezary Bartoszewicz. Uroczystości zakończyły się po południu w Muzeum Miasta Gdyni, gdzie miała miejsce promocja drugiego, rozszerzonego wydania książki “Pokłon Hornowi”.