• Oddziały muzeum biorące udział w Nocy Muzeów 2024 będą zamknięte w godzinach dziennych w dniach 18 i 19 maja, z wyjątkiem Muzeum Rybołówstwa w Helu. Szczegółowe godziny otwarcia: oddziały gdańskie, oddziały spoza gdańska
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Kaphornowcy na „Darze Pomorza”

16 sierpnia 2014 roku na pokładzie „Daru Pomorza”, podczas uroczystości 40-lecia powstania Bractwa Kaphornowców, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dr Jerzy Litwin został uhonorowany dyplomem Przyjaciela Bractwa Kaphornowców.

Ceremonia była jednym z punktów uświetniających obchody 40-lecia tego Bractwa. Kolejnym było oficjalne otwarcie na „Darze Pomorza” wystawy poświęconej polskim żeglarzom, którzy okrążyli Horn. Na 13 planszach przedstawiono 186 zdjęć fotograficznych wraz z najważniejszymi informacjami o przylądku Horn, Bractwie Kaphornowców (należą do niego żeglarze, którzy pod żaglami opłynęli ten przylądek) i statkach, na których tego dokonali.

Polska obecność na wodach wokół Hornu rozpoczyna się w 1937 r., gdy „Dar Pomorza” – wracając z Tahiti – okrążył ten przylądek. Potem, już w latach siedemdziesiątych do grona polskich zdobywców Hornu dołączyli żeglarze, na jednostkach takich jak „Copernicus”, „Euros”, „Konstanty Maciejewicz”, „Polonez”. Z czasem do grona zdobywców Hornu dołączali żeglarze na innych szkolnych żaglowcach i na jachtach.

Następnie na „Darze Pomorza” odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Bractwa związane z wyborami nowego Grotmaszta. W miejsce kontradmirała Czesława Dyrcza został nim kapitan Cezary Bartoszewicz. Uroczystości zakończyły się po południu w Muzeum Miasta Gdyni, gdzie miała miejsce promocja drugiego, rozszerzonego wydania książki „Pokłon Hornowi”.