→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

“Dar Pomorza” w zlotach żaglowców

Od ponad pół wieku na świecie organizowany jest Zlot Żaglowców – święto wszystkich ludzi pływających pod żaglami. Wystawa “Dar Pomorza” w zlotach żaglowców”, przypomina udział oraz sukcesy polskich jednostek w najpiękniejszych regatach świata.

W 1972 roku “Dar Pomorza” po raz pierwszy wziął udział w regatach i jako pierwszy przekroczył linię mety Operacji Żagiel w okolicach duńskiego przylądka Skagen. Zwycięstwo żaglowca szkolnego Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni spowodowało przyznanie Polsce prawa zorganizowania zlotu dwa lata później.

Bałtycka część imprezy była wielkim sukcesem: do Gdyni przypłynęło wówczas 57 statków i jachtów. Część jednostek, które wzięły udział w Operacji Żagiel 74′ przybywa w tym roku do Gdyni. Wystawa na “Darze Pomorza” upamiętnia pierwsze spotkanie Polaków z flotyllą żaglowców i pokazuje, jak przez lata polskie jednostki – “Dar Pomorza”, “Dar Młodzieży”, “Pogoria” i “Iskra” zapisały się w historii regat.


“Dar Pomorza” w zlotach żaglowców”
Dar Pomorza 16.08.2014-2.09.2014


Wystawa dostępna jako plik PDF