• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

„Łodzie w porcie” w naszej galerii

W sierpniu do galerii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku trafi nowy obraz, którego zakup został dofinansowany z Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Łodzie w porcie” to wyrazisty pejzaż autorstwa Henryka Epsteina, utrzymany w żywej, dynamicznej kolorystyce.

Henryk (Chaim) Epstein był polskim malarzem pochodzenia żydowskiego. Urodził się w Łodzi w 1892, a tworzył głównie we Francji. Z racji stylu oraz kręgu towarzyskiego, w którym się obracał, łączony jest z École de Paris.

Epstein rozpoczął naukę rysunku i malarstwa w łódzkiej szkole z nauką w jidysz prowadzonej przez Jakuba Kacenbogena. Krótko studiował w Monachium, a później w Paryżu w Académie de la Grande Chaumière. Po pierwszej wojnie światowej, Epstein związał się ze środowiskiem paryskich malarzy awangardowych z rotundy La Ruche („Ul”) na Montparnasse. W budynku tym mieściły się wówczas tanie pracownie wynajmowane głównie przez artystów z Europy Środkowej i Wschodniej. Epstein zaprzyjaźnił się w tym czasie z Amadeo Modiglianim, Markiem Chagallem i Mauricem Utrillem.

Od roku 1921 Henryk Epstein wystawiał m.in. w Salonie Jesiennym i Salonie Niezależnych. Na przełomie lat 20. i 30. artysta spędzał sporo czasu w Bretanii, w okolicach urokliwych miejscowości Quiberon i Concarneau. Z upodobaniem malował tamtejszy krajobraz, ludzi i porty rybackie, a także martwe natury. Kilka lat później kupił farmę w Epérnon nad Loarą i przeniósł się z rodziną na stałe na wieś.

Dokładna data śmierci Henryka Epsteina nie jest znana. Wiadomo jedynie, że po wybuchu II wojny światowej ukrywał się w swoim gospodarstwie, ale 24 lutego 1944 r. został aresztowany przez Niemców i wywieziony do obozu przejściowego w Drancy, a stamtąd do Auschwitz, gdzie go zamordowano.


Obraz „Łodzie w porcie” przedstawia fragment niewielkiej wioski rybackiej nad kanałem. Na pierwszym planie, przy jednej z wyciągniętych na brzeg łodzi widnieją postaci kobiety i mężczyzny z dzieckiem na ręku. Przy przeciwległym brzegu kanału znajdują się inne łodzie, a w głębi domy i kępy zieleni. Pejzaż zdominowany jest przez malownicze fałdy zawieszonych żagli. Charakterystyczna jest żywa, soczysta kolorystyka obrazu z przewagą tonów szafirowych i turkusowych, kontrastowo zestawionych ze zgaszonymi, ciepłymi żółcieniami i czerwienią. Towarzyszą jej śmiałe pociągnięcia pędzla, nadające całości niezwykle wyrazisty charakter, szczególny dla prac Epsteina.

 

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.