→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

W hołdzie rybakom

Rybakom Mierzei Wiślanej, ich życiu i pracy, poświęcona jest wystawa zdjęć Petera Czajki w Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. Wystawa związana jest z obchodzonymi tam co roku na początku lata “Dniami Rybaka”.

Peter Czajka urodził się na Śląsku, ale całe dorosłe życie spędził w Niemczech. Wakacyjne przyjazdy do Piasków i Kątów Rybackich w dzieciństwie ugruntowały jego przywiązanie do terenów Mierzei Wiślanej. Fotograficzne udokumentowanie pracy rybaków z tych okolic autor traktuje jako hołd i podziękowanie za ich ciężką pracę. Fotografie Czajki są niezwykle realistyczne i surowe, a jednocześnie bardzo poetyckie. Autor pokazuje codzienne życie mieszkańców nadbałtyckich miejscowości bez upiększania, w reporterskim, minimalistycznym stylu.

Peter Czajka od 2005 roku jest członkiem zgrupowania Alpin Fototeam w Murnau, a w 2012 roku przystąpił do realizacji fotograficznego projektu pt. “Rybacy Mierzei Wiślanej”, której owocem jest prezentowana w Kątach Rybackich wystawa.


“Rybacy Mierzei Wiślanej”
Muzeum Zalewu Wiślanego 29.06.2014-31.05.2015