• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Magiczna podróż Jaśnikowskiego

Fantastyczne pojazdy, tajemnicze perpetuum mobile, cytaty z gotyku i steampunk na dokładkę. Zapraszamy w podróż po alternatywnym świecie, czyli eskapadę w tajemniczy świat wyobraźni Jarosława Jaśnikowskiego.

Jarosław Jaśnikowski urodził się w Legnicy w 1976 roku. Malarstwem zajmuje się od 1991 roku. Pierwsze kroki na swojej drodze twórczej stawiał pod kierunkiem Mirosławy Lickiewicz – legnickiej artystki i pedagog. W tym czasie główną inspiracją artysty była sztuka nurtu science-fiction. W połowie lat 90-tych Jaśnikowski odkrywa twórczość Salvadora Dalego oraz innych surrealistów. W 1998 roku pod wpływem Wojciecha Siudmaka postanawia poświęcić się pracy nad realizmem fantastycznym, który według artysty jest najciekawszą i najmniej ograniczającą formą przekazu. Obecnie Jarosław Jaśnikowski jest jednym z czołowych twórców tego gatunku w Polsce, a jego obrazy są w kolekcjach na całym świecie.

Jarosław Jaśnikowski upodobał sobie wszelkiego rodzaju fantastyczne pojazdy, tajemnicze perpetuum mobile, a cytaty z gotyku i steampunku – nurtu stylistycznego w kulturze, w którym mechanika miesza się z baśniowymi metaforami – uczynił swoim znakiem rozpoznawczym. Twórczość Jaśnikowskiego jest swojego rodzaju relacją z podróży artysty po nieznanych światach. Podczas alternatywnych ekskursji artysta tworzy inną rzeczywistość, poddając ją zupełnie odmiennym prawom fizyki i łamiąc zasady grawitacji.

Krytycy sztuki twierdzą, że oniryczne obrazy Jaśnikowskiego są wizualizacją problemów dnia codziennego, a zarazem ukazania jego wersji alternatywnej. Sam artysta określa ten zabieg wędrówką w Świat Nieskrępowanej Wyobraźni, a siebie mianem Magellana, obserwatora-odkrywcy, „opowieściomalarza”, który eksploruje swobodnie świat wyobraźni.


„Podróże po alternatywnym świecie”
Spichlerze na Ołowiance 4.07.2017-31.08.2014