• Statek-muzeum „Dar Pomorza” będzie otwarty w dniu 29.06.2024. od godz. 10:00 do 14:30, następnie od godz. 16:00 do 18:00. Przerwa w sprzedaży biletów od godz. 13:30 do 16:00
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Centrum Konserwacji Wraków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie

Najnowszą inwestycją Narodowego Muzeum Morskiego jest budowa „Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie”. Realizacja rozpocznie się latem 2014 roku, a zakończenie projektu planowane jest na koniec kwietnia 2016 r.

Inwestycja
Zbiory Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku są niezwykle zróżnicowane. Wśród ważnych eksponatów znajdują się obiekty wielkogabarytowe: zabytkowe jachty oraz części konstrukcyjne m.in. średniowiecznych wraków łodzi i statków. Do tej pory Muzeum (jak inne placówki muzealne na świecie) borykało się z problemami przechowywania tego typu eksponatów. Brakowało przestrzeni z odpowiednim wyposażeniem, w których można by było nie tylko magazynować i prezentować zabytki, ale też przeprowadzać prace konserwatorskie i badawcze. Nowa inwestycja w Tczewie ma wypełnić tę lukę.

Badania, nauka, zwiedzanie
Badania archeologiczne, konserwatorskie oraz prace nad wydobytymi z wody obiektami wypromowały Muzeum wśród europejskich instytucji – Budowa Centrum Konserwacji Wraków w Tczewie jest naturalną i konieczną linią rozwoju Narodowego Muzeum Morskiego – podkreśla Maria Dyrka, główny konserwator, zastępca dyrektora NMM ds. merytorycznych. Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym ma być nie tylko zapleczem infrastruktury dla Muzeum, ale też przyciągać mieszkańców Tczewa oraz turystów, odwiedzających województwo pomorskie.

Dotacja
Tczewskie Centrum Konserwacji Wraków to nowatorska i rzadko spotykana w Europie inwestycja. Jej całkowity koszt wynosi 22 mln złotych i jest finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tczewska filia Narodowego Muzeum Morskiego jest już drugą, po Ośrodku Kultury Morskiej, inwestycją dofinansowaną z tego typu funduszy. Projekt jest realizowany w partnerstwie polsko – norweskim z Narodowym Muzeum Morskim w Oslo oraz z Muzeum Historii Kultury w Oslo.

Budynek
Budynek Centrum Konserwacji Wraków Statków zaprojektowany został w centrum Tczewa, w strefie Południowych Obrzeży Starego Miasta. Nieruchomość została przekazana Muzeum na przełomie lat 70 i 80 – tych XX wieku przez Gminę Miasta Tczew. Wcześniej w budynkach mieściła się Fabryka Gazomierzy (dawny Zespół Fabryk Wyrobów Metalowych).
Projekt Centrum stanowią dwie przenikające się bryły, które wyznaczają wewnętrzny podział na dwie podstawowe części – Pracownię Konserwacji i Magazyn Studyjny wraz z Salą Ekspozycyjną. W Sali Ekspozycyjnej, o powierzchni ok. 313 m2, będą przechowywane i udostępniane zwiedzającym zabytki wielkogabarytowe. W tym też miejscu prezentowane mają być m.in. trzy historyczne jachty: „Dal”, „Opty” i „Kumka IV” oraz części konstrukcyjne zabytkowych statków. Druga przestrzeń Magazynu Studyjnego – Antresola – o powierzchni ok. 169 m2, wyposażona będzie w przeszklone regały przesuwne, w których eksponowane będą muzealia o małych rozmiarach. Pozostałą część powierzchni użytkowej tczewskiej filii NMM zajmować będą przestrzenie Pracowni Konserwacji, gdzie oprócz prac badawczo- konserwatorskich, planowane są działania związane z digitalizacją zabytków ruchomych.

Digitalizacja
W ramach projektu Centrum Konserwacji Wraków w Tczewie planowane są działania, związane z rozwojem zasobów cyfrowych. Jednym z nich jest wykorzystanie technologii rozszerzonej rzeczywistości (ang. augmented reality) do prezentacji informacji o zbiorach muzealnych. – Rozszerzona rzeczywistość to system charakteryzujący się trzema cechami: łączy świat realny z rzeczywistością wirtualną, interakcję w czasie rzeczywistym oraz umożliwia swobodę ruchów w trzech wymiarach – tłumaczy Szymon Kulas, koordynator tczewskiego projektu i zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych NMM

Zabytek w kontekście
W budynku Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie zdecydowano się wykorzystać rozszerzoną rzeczywistość w możliwie szerokim spektrum. Goście będą z niej korzystali przy użyciu własnych urządzeń mobilnych, za pomocą specjalnie przygotowanej darmowej aplikacji. – Wykorzystanie tej rozwijającej się technologii umożliwi m.in. przedstawienie kontekstu zabytku w niezwykle atrakcyjnej i przystępnej dla odbiorcy formie, bez konieczności tworzenia dodatkowej aranżacji scenograficznej. To z kolei pozwoli ograniczyć strefę ekspozycji tylko do przestrzeni niezbędnej dla umiejscowienia zabytku – zaznacza Marcin Kłos, kierownik Działu Informatyzacji i osoba odpowiedzialna za działania związane z zasobami cyfrowymi w ramach Projektu.

Lokalizacja i obszar oddziaływania
Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym ma być nie tylko zapleczem infrastruktury dla Muzeum, ale też przyciągać mieszkańców Tczewa oraz turystów, odwiedzających województwo pomorskie.


Projekt pn.: „Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie – budowa infrastruktury kultury Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku” realizowany w ramach Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych.


[contact-form-7 id="22324" title="Formularz - Wyślij wiadomość do administratora"]