• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Edukacja na falach

3 czerwca 2014 r. w Ośrodku Kultury Morskiej miała miejsce inauguracja jubileuszowej edycji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. W ciągu pięciu lat trwania Programu, w rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej wypłynęło ponad 14 tysięcy uczestników. Od tego roku gdańska inicjatywa została przyłączona do międzynarodowej akcji Kinder+Sport!

Podstawowym celem projektu jest pokazanie młodzieży, że wspólne uprawianie sportu i aktywne spędzanie wolnego czasu, może być wielką frajdą. Wszystkie założenia projektu realizowane są na pokładach jachtów Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Edukacja, sport, promocja aktywności fizycznej oraz ekologia to najważniejsze filary inicjatywy – Ważne jest, aby od najmłodszych lat dzieci uczyły się nie tylko korzystać z wody, ale też brać za nią odpowiedzialność – stwierdził Michał Milewski, doradca medialny ds. gospodarki wodnej Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska.

Gospodarzami uroczystości w OKM byli Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz i pomysłodawca Programu – mistrz olimpijski, Mateusz Kusznierewicz. Prezydent podkreślił, że Program Edukacji Morskiej rozwija się z każdą edycją i co roku wzbogacany jest o nowe elementy. Obecny na inauguracji, radca Ministra Edukacji Narodowej, Jerzy Barski, przedstawiciel akcji „Rok Szkoły w Ruchu”, podkreślił, że Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest najaktywniejszym koalicjantem projektu ministerstwa.


Nieodłącznym elementem Programu Edukacji Morskiej jest ogólnopolski konkurs ekologiczny. Od dwóch lat tematyka konkursu jest zbieżna z hasłem Światowego Dnia Wody, ogłaszanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W tym roku Ośrodek Informacji ONZ w Polsce docenił inicjatywę Programu i udzielił wsparcia merytorycznego. Konkurs ekologiczno-fotograficzny „Energię czerpię z wody!” realizowany jest pod patronatem honorowym Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska. 18 laureatów – autorów najciekawszych zdjęć wypłynie w wakacyjny rejs na pokładzie żaglowca Generał Zaruski. Dodatkowo uczniowie otrzymają wodoodporne aparaty Fujifilm XP oraz wezmą udział w warsztatach fotograficznych poprowadzonych przez jurora konkursu, Macieja Kosycarza.

Link do strony konkursu www.programedukacjimorskiej.pl/konkursy.