• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Święto Norwegów

Norweska konstytucja jest drugą, po amerykańskiej, najstarszą na świecie i jednocześnie najstarszą w Europie konstytucją, która do dzisiaj zachowała swą pierwotną formę. W tym roku Norwegowie świętują dwusetną rocznicę jej uchwalenia.

Z tej okazji, 28 maja w Ośrodku Kultury Morskiej, odbyło się zorganizowane przez Konsulat Generalny Królestwa Norwegii w Gdyni uroczyste spotkanie. Uświetnił je swoją obecnością Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce, Pan Kersten Klepsvik wraz z małżonką, Panią Heidi Klepsvik.

Na uroczystość obchodów norweskiego święta przybyło ponad 100 zaproszonych gości, w tym przedstawiciele korpusu konsularnego w Trójmieście, reprezentanci świata kultury i nauki, samorządów, duchowieństwa, policji, polityki i biznesu. Gości przywitał konsul Norwegii, Pan Michał Rzeszewicz, który serdecznie podziękował za możliwość zorganizowania uroczystości w oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Konsul Rzeszewicz podkreślił, że okoliczności uchwalenia norweskiej konstytucji były niezwykłe, gdyż Norwegia nadal pozostawała pod rządami Danii, a wszystkie ważne dla państwa decyzje zapadały w Kopenhadze – Norweska konstytucja nie tylko podłożyła podwaliny pod niepodległe państwo, ale i pod rozwój demokracji. Jest wspaniałym przykładem determinacji oraz realizacji marzeń o wolnej i niezależnej Norwegii – podkreślił Konsul Rzeszewicz, nawiązując w swoim wystąpieniu do wystawy czasowej w Narodowym Muzeum Morskim, „21. Dekalog Solidarności” i zaznaczając, jak ważne analogie historyczne i społeczne łączą Norwegię i Polskę.

Gości przywitał też dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dr Jerzy Litwin – To wielki honor dla nas, że w naszej nowej siedzibie, z której jesteśmy tak bardzo dumni, możemy gościć przedstawicieli państwa, z którym od wielu lat łączą nas tak dobre relacje – powiedział dyrektor – Mam nadzieję, że już niedługo spotkamy się w naszym najnowszym obiekcie, budowanym w Tczewie Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym, który jest tworzony w partnerstwie polsko – norweskim z Narodowym Muzeum Morskim w Oslo oraz z Muzeum Historii Kultury w Oslo. Dyrektor Litwin podkreślił znaczącą rolę, jaką odegrała Norwegia w przebudowie i rozbudowie infrastruktury kulturalnej Muzeum.

Ambasador Królestwa Norwegii, Pan Kersten Klepsvik, dziękując za zorganizowanie spotkania, zauważył, że Polskę i Norwegię łączą zarówno wspólne cele gospodarcze, jak i wspólna historia. Polska i Norwegia jako pierwsze w Europie, ustanowiły konstytucje – mówił Ambasador Klepsvik – Wolność, niepodległość i suwerenność były dla nas ważne nie tylko 200 lat temu, ale mają również istotne znaczenie w dzisiejszych czasach.