→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

100 lat Daru Pomorza

“Dar Pomorza” przekazuje historię tradycji i pamięć minionego czasu. Przypomina wszystkim, że z jego pokładu pochodzą najwspanialsi ludzie morza”, mówi w filmie Marka Kańskiego kpt.ż.w. Tomasz Sobieszczański.

W czwartek, 22 maja 2014 r. o godzinie 17:00 zapraszamy do Ośrodka Kultury Morskiej na pokaz filmu “100 lat Daru Pomorza”. Twórca filmu, Marek Kański pokazał w swoim dokumencie wszystkie najważniejsze etapy historii “Białej Fregaty”. Od budowy żaglowca w roku 1909 w stoczni Blohm & Voss w Hamburgu i wodowania jednostki jako “Prinzess Eitel Friedrich”. Po przejęcie statku przez Francuzów i projekty przekształcenia go w jacht oceaniczny. Ważnym momentem w historii fregaty jest rok 1929, kiedy za 7000 funtów szterlingów została kupiona z datków społecznych przez Pomorski Komitet Floty Narodowej i otrzymała nazwę “Dar Pomorza”.

W czerwcu 1930 r. żaglowiec po raz pierwszy stanął na gdyńskiej redzie, a 13 lipca biskup St. Okoniewski poświęcił statek i jego banderę. “Dar Pomorza” został przekazany Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni i stał się odtąd drugą (po “Lwowie”) “kolebką polskich nawigatorów”.

Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek podkreśla w filmie Marka Kańskiego, że “Dar Pomorza” dla tysięcy młodych ludzi stał się symbolem spełnionych marzeń. “Dla wielu Polaków na pokładzie tej fregaty rozpoczynała się wielka przygoda z morzem”.

W ciągu 51 lat służby dla Polskiej Marynarki Handlowej “Dar Pomorza” odbył 102 rejsy szkolne, przebywając pół miliona mil morskich. Na jego pokładzie przeszkolono 13 384 słuchaczy Szkoły Morskiej. 4 sierpnia 1982 r. formalnie wycofano “Dar Pomorza” ze służby, a cztery lata później “Dar Pomorza” został przekazany Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku.

“Wszędzie, gdzie zawinął, krążąc po świecie, zostawiał polski ślad, z którego możemy być dumni. Teraz rolą żaglowca jest niesienie kultury morskiej, która ma bardzo silne oparcie w samym statku – symbolu Polski morskiej, jak i w Muzeum Morskim, którego Dar jest oczkiem w głowie”, podkreśla kpt. ż.w. Tomasz Sobieszczański, dodając, że siła wymowy “Daru Pomorza” nie przemija z czasem, a jego legenda jego obrasta nowymi dokonaniami w dziedzinie edukacji morskiej.

W tym roku Statek – Muzeum kończy 105 lat i jest jedną z najbardziej popularnych destynacji wycieczek szkolnych, turystów z całego świata, a także ulubionym planem ekip filmowych.