• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Soter Jaxa-Małachowski – mistrz morskiej wody

W ramach cyklu „Polscy artyści o morzu” zapraszamy na wystawę prac Sotera Jaxy-Małachowskiego – jednego z najbardziej znanych polskich marynistów, mistrza w przedstawianiu morskiej wody.

Soter Jaxa-Małachowski znany jest jako malarz trzech mórz: Morza Czarnego z racji miejsca urodzenia; Morza Śródziemnego, które znał z podróży po Włoszech oraz morza Bałtyckiego, które uwieczniał na swoich pracach, tworząc pejzaże okolic Helu, Gdyni Orłowa i Jastrzębiej Góry.

Krytycy sztuki doceniają fakt, że Małachowski nie ulegał nowoczesnym prądom w sztuce. Doskonale łączył realizm przedstawianej rzeczywistości ze znakomitym wyczuciem koloru. Na swych pracach uwieczniał sceny z życia rybaków, porty i przystanie, widoki miast nadmorskich, a nawet bitwy morskie. W ciągu swej długiej kariery artystycznej artysta podejmował również inne tematy. Tworzył pejzaże górskie i podgórskie, nokturny, czyli krajobrazy nocne, widoki miejskie Wenecji i Krakowa oraz portrety swojej rodziny.

Na wystawie poświęconej Soterowi Jaxie-Małachowskiemu zgromadzono około jego 60 prac. Obrazy pochodzą z kolekcji własnej Muzeum, a także z Muzeów Narodowych w Krakowie i Szczecinie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Muzeum Miasta Gdyni oraz ze zbiorów prywatnych. Wystawa w Narodowym Muzeum Morskim potrwa do końca sierpnia.


Autoportret we wnętrzu, 1915, obraz z kolekcji prywatnej. Tegoroczna, dwunasta już wystawa z cyklu „Polscy artyści o morzu” poświęcona jest twórczości Sotera Jaxy-Małachowskiego, cenionego w swoim czasie marynisty, niesłusznie zapomnianego w okresie powojennym.

Ostatnie dwudziestolecie przyniosło odrodzenie zainteresowania malarstwem Sotera Jaxy-Małachowskiego w środowisku prywatnych kolekcjonerów. Narodowe Muzeum Morskie przypomina twórczość marynistyczną artysty, prezentując dzieła z kolekcji muzealnych, jak również ze zbiorów prywatnych.

Wystawie towarzyszy – jak co roku – wydany w NMM katalog.


„Soter Jaxa-Małachowski – Malarz Morza”
Spichlerze na Ołowiance 23.05.2014-3.09.2014