• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 12 maja 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Noc Muzeów nad wielką wodą

W nocy z 17 na 18 maja 2014 r. zapraszamy na kolejną edycję Europejskiej Nocy Muzeów. W tym roku Narodowe Muzeum Morskie zaprezentuje program „Niecodzienna codzienność, czyli życie nad wielką wodą”. Na zwiedzających czekać będzie żona flisaka, gdańska straganiarka, oraz marynarze z wielu epok.

Noc Muzeów narodziła się w Berlinie w 1997 roku. Z uwagi na wielkie powodzenie tej akcji, włączyły się do niej także inne miasta: Paryż organizuje Nuit Blanche, a Amsterdam museums-n8. W Polsce Noc Muzeów pojawiła się w 2003 roku w Poznaniu i błyskawicznie stała się akcją rozpoznawalną w całym kraju. Dziś muzealne święto organizuje kilkadziesiąt miast w Polsce. Akcja przekłada się na zwiększoną frekwencję w muzeach, które w tą jedną noc mają okazję zaprezentować się od innej – atrakcyjniejszej i bardziej kreatywnej strony.

– Cieszymy się, że odwiedziny w Muzeum Morskim podczas Nocy Muzeów stały się dla mieszkańców priorytetem, a kolejki do poszczególnych oddziałów są coraz dłuższe. Udział w tej imprezie i stał się modny, a nawet snobistyczny w dobrym tego słowa znaczeniu. – mówi Maria Dyrka, zastępca dyrektora NMM ds. merytorycznych – Zainteresowanie zwiedzających przekłada się również na współzawodnictwo między muzeami w danym mieście: co roku staramy się mieć ciekawy program i wiele atrakcji.

W czasie tegorocznej Nocy Muzeów Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku proponuje różnorodny program, pod wspólnym hasłem „Niecodzienna codzienność, czyli życie nad wielką wodą”. – W Spichlerzach na Ołowiance spotkamy się z żoną flisaka, czekającą na powrót męża, straganiarką z Gdańska, mieszkankami Gdyni i Gdańska, obserwującymi budowę polskiego portu morskiego w dwudziestoleciu międzywojennym – mówi Kamila Jezierewska z Działu Edukacji NMM.

Do rozwoju portu w Gdyni – maszyn portowych, dźwigów – nawiązywać będą także pokazy z dziedziny fizyki. Dodatkową atrakcją będzie makieta szlaku kolejowego na Kaszubach. Historii koła poświęcony będzie pokaz zabytków pochodzących ze znalezisk archeologicznych. Podczas Nocy Muzeów w Gdańsku do zwiedzania zostanie także udostępniony Żuraw Gdański. Pracy flisaków poświęcony będzie program Nocy Muzeów w Muzeum Wisły w Tczewie, a życie codzienne marynarzy dawnych i współczesnych zaprezentowane zostanie w formie pokazów i zadań na statku-muzeum „Dar Pomorza” w Gdyni.


PROGRAM SZCZEGÓŁOWY:

Spichlerze na Ołowiance, 80-751 Gdańsk, ul. Ołowianka 9-13
Ceny biletów – 1 zł

19:30-01:00. Arsenał (parter)

  • „Historia koła”. Pokazy zabytków (kół wózków działowych, koła szlifierskiego, żarnowego, bloczków) przeprowadzone przez konserwatorów muzealnych.

19:00-01:00. Sala Słowiańszczyzny (I piętro)

  • „Plotki z Długiego Pobrzeża – opowiastki straganiarki”. Na nabrzeżu przewijało się wielu ludzi, zarówno mieszkańców Gdańska, jak i przybyszów z dalekich stron. Zatrzymaj się i posłuchaj opowieści z najlepszego źródła o ludziach, ich pracy, zwyczajach i ubiorach.

19:00-01:00. Sala Spławu (I piętro)

  • „Kiedy męża nie ma w domu, czyli opowieści żony flisaka”. Kiedy flisak wyruszał na spław do Gdańska, jego żonie nie było łatwo samej w domu. Posłuchajcie opowieści żony flisaka o spławie do Gdańska, o pracy męża na statku wiślanym i o tym jak wyglądało jej życie w czasie jego nieobecności.

19:30, 20:15, 21:00, 21:45, 22:30, 23:15. Sala konferencyjna

  • „Koleją kaszubską nad morze”. Pokaz ruchomej makiety kolejowej. Na każdy pokaz obowiązują specjalne (opracowane w formie starych biletów kolejowych) darmowe wejściówki wydawane w „kasie kolejowej” znajdującej się w holu w Spichlerzach.

19:00-01:00. Sala II RP (II piętro)

  • „Wspomnień czar, czyli – lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Opowieść utrzymana w żartobliwym tonie, poświęcona życiu różnych grup społecznych w czasie II Rzeczypospolitej w Gdańsku i Gdyni.

19:00-01:00. Sala edukacyjna (II piętro)

  • „Od koła do lokomotywy”. Prezentacja nawiązująca do rozwoju techniki w dwudziestoleciu międzywojennym, w tym do budowy portu w Gdyni. Pokazy z dziedziny fizyki prezentujące zasady mechaniki zastosowane w maszynach portowych, dźwigach, silnikach.


Pozostałe sale ekspozycyjne parteru, pierwszego i drugiego piętra będą udostępnione do zwiedzania bez dodatkowego programu. Galeria Morska i sala wystaw czasowych zostaną wyłączone ze zwiedzania.


Żuraw, 80-835 Gdańsk, ul. Szeroka 67/68
Ceny biletów – 1 zł

19:00-01:00. Samodzielne zwiedzanie średniowiecznego dźwigu portowego.


Muzeum Wisły w Tczewie, 83-110 Tczew, ul. 30 Stycznia 4
Uwaga: wstęp bezpłatny

18:00-24:00. Zwiedzanie Muzeum Wisły w Tczewie.
 

Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Wisły w Tczewie przebiegnie pod hasłem „Szlakiem flisackiej braci”.

  • Wystawa „Wisła w dziejach Polski” – rozwiązywanie zadań w formie gry edukacyjnej o zwyczajach flisaków.
  • Wystawa „Szkoła Morska w Tczewie 1920-1930” – samodzielne zwiedzanie.

Statek – Muzeum „Dar Pomorza”, 81-345 Gdynia, Al. Jana Pawła II
Ceny biletów – 1 zł

19:00-01:00. Zwiedzanie „Daru Pomorza”.

19:00-01:00. Górny pokład

  • „All hands on deck! – Pobór rekruta do Marynarki Wojennej” w wykonaniu Stowarzyszenia Kompania Kaperska. Podczas trwania pokazów grupa pięciu marynarzy zaprezentuje sceny z życia na okręcie w XIX wieku. W inscenizacji wezmą udział widzowie.

19:00-01:00. Sala II wachty.

  • „Marynarskie sprawności”. Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Dzieci będą mogły sprawdzić się w takich zadaniach, jak: slalom stewarda, rzucanie rzutką do koła ratunkowego, cegiełkowanie pokładu, ewakuacja w formie biegu przez przeszkody, zabawa „lewa burta, prawa burta, pokład:. Zajęcia zakończą się każdorazowo rozdaniem upominków.

Oddziały uczestniczące w Nocy Muzeów będą zamknięte dla zwiedzających w sobotę i niedzielę (17-18 maja 2014 r.) w ciągu dnia. Statek-muzeum „Sołdek” nieuczestniczący w Nocy Muzeów będzie również zamknięty w normalnych godzinach zwiedzania (17-18 maja 2014 r.). Pozostałe oddziały: Ośrodek Kultury Morskiej, Muzeum Rybołówstwa i Muzeum Zalewu Wiślanego podczas Nocy Muzeów będą zamknięte, a zostaną udostępnione zwiedzającym w normalnych godzinach zwiedzania (17-18 maja 2014 r.).

Program Nocy Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim do pobrania.