• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

„Lux in tenebris” – nowa wystawa czasowa w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Towarzystwo Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego wraz z Narodowym, Muzeum Morskim w Gdańsku przygotowuje nową wystawę czasową, zatytułowaną „Lux in tenebris” (Światło w ciemności).

Wystawa zostanie zaprezentowana w siedzibie głównej Muzeum, w Spichlerzach na Ołowiance, a jej głównym celem będzie zaprezentowanie historii latarnictwa morskiego oraz prawa brzegowego.

Latarnie morskie są stałym elementem nadmorskiego krajobrazu i pełnią ważną rolę w systemie oznakowania nawigacyjnego. Jednym z głównych wątków wystawy „Lux In tenebris” będzie przedstawienie postępu technicznego, jaki dokonał się od momentu rozpalenia pierwszego ogniska na wybrzeżu morskim po zastosowanie światła elektrycznego w latarniach morskich.

Drugim – istotnym – elementem wystawy będzie prawo nadbrzeżne, które ewoluowało od grabienia i mordowania rozbitków do zasady ratowania ludzkiego życia, statków i mienia.

Elementem łączącym oba motywy jest motyw światła, które paląc się w latarniach morskich zapewnia ratunek i bezpieczeństwo. Jednak to samo światło, rozpalane na brzegu, w celu rozbicia statku, może przynieść utratę majątku, niewolę lub śmierć.

Na wystawie, oprócz tradycyjnych środków przekazu, pojawią się również nowoczesne formy prezentacji. Stanowiska interaktywne będą próbą rekonstrukcji latarni dźwigniowej z XVII w, a multimedialne wizualizacje 3 D przedstawią rozwój prawa brzegowego na przestrzeni wieków. Nowe technologie informatyczne mają służyć wprowadzaniu w narrację wystawy oraz zbudowaniu uniwersalnego kontekstu dla przedstawianych muzealiów.


Wystawa, która będzie prezentowana w okresie od 19.12.2014 r. do 28.09.2014 r., jest współfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe, priorytet 2 – wspieranie działań muzealnych.