→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Historia testowania modeli statków

29 kwietnia w Ośrodku Kultury Morskiej odbędzie się wykład profesora Horsta Nowackiego – wybitnego specjalisty z zakresu historii projektowania statków. Profesor wykłada w katedrze Projektowania Statków w Uniwersytecie Technicznym w Berlinie, a w Instytucie Maxa Plancka zajmuje się historią nauki.

Podczas swojego wykładu w Ośrodku Kultury Morskiej Profesor Nowacki przedstawi wybrane zagadnienia z historii badań naukowych, prowadzonych na modelach statków od XVII wieku. Wówczas, przy użyciu odpowiednich urządzeń, sprawdzano prędkość i wyporność poszczególnych kształtów. Zanim jednak wyniki badań mogły zostać zastosowane na potrzeby statków pełnowymiarowych, konieczne było przeprowadzenie wielu pomiarów, analiz zalet różnych projektów i dokonanie zmian w kształtach kadłuba.

Profesor przedstawi stopniowy rozwój badań modelowych: od ich początku w 1669 roku w Paryżu, aż do ich pełnego rozkwitu w 1871 w Anglii, gdy nowoczesne urządzenia testowe stały się dostępne i możliwa była pełna ekstrapolacja wyników prowadzonych badań. Profesor wspomni też o wkładzie, jaki w badania wnieśli tacy naukowcy jak: Christiaan Huygens, Scott Russell czy William Froude.

Wykład będzie prowadzony w języku angielskim.


Zapraszamy do Ośrodka Kultury Morskiej, 29 kwietnia 2014 o godzinie 17:00.