• Spichlerze na Ołowiance i statku-muzeum "Sołdek" w dniu 24.09.2022 r. w związku z festynem będą czynne dla zwiedzających w godz. 10:00-18:00 (prom kursuje w godzinach 12:00-20:00)
• Mostek kapitański wraz ze skrzydełkami na statku-muzeum "Sołdek" w dniach 24-25.09.2022 r. z powodu prac remontowych, będzie niedostępny dla zwiedzających
• Prom "Motława" w dniach 27-28.09.2022 r. nie kursuje. Za utrudnienia przepraszamy
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Historia testowania modeli statków

29 kwietnia w Ośrodku Kultury Morskiej odbędzie się wykład profesora Horsta Nowackiego – wybitnego specjalisty z zakresu historii projektowania statków. Profesor wykłada w katedrze Projektowania Statków w Uniwersytecie Technicznym w Berlinie, a w Instytucie Maxa Plancka zajmuje się historią nauki.

Podczas swojego wykładu w Ośrodku Kultury Morskiej Profesor Nowacki przedstawi wybrane zagadnienia z historii badań naukowych, prowadzonych na modelach statków od XVII wieku. Wówczas, przy użyciu odpowiednich urządzeń, sprawdzano prędkość i wyporność poszczególnych kształtów. Zanim jednak wyniki badań mogły zostać zastosowane na potrzeby statków pełnowymiarowych, konieczne było przeprowadzenie wielu pomiarów, analiz zalet różnych projektów i dokonanie zmian w kształtach kadłuba.

Profesor przedstawi stopniowy rozwój badań modelowych: od ich początku w 1669 roku w Paryżu, aż do ich pełnego rozkwitu w 1871 w Anglii, gdy nowoczesne urządzenia testowe stały się dostępne i możliwa była pełna ekstrapolacja wyników prowadzonych badań. Profesor wspomni też o wkładzie, jaki w badania wnieśli tacy naukowcy jak: Christiaan Huygens, Scott Russell czy William Froude.

Wykład będzie prowadzony w języku angielskim.


Zapraszamy do Ośrodka Kultury Morskiej, 29 kwietnia 2014 o godzinie 17:00.