• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Norweskie szkolenie pod znakiem tradycji

W listopadzie i w grudniu ubiegłego roku pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku spędzili dwa tygodnie w norweskiej miejscowości Norheimsund, poznając tradycyjne metody szkutnictwa, powroźnictwa oraz podstawy remontu małych łodzi drewnianych.

Szkolenie odbyło się w ramach realizacji Projektu pt. „Morskie dziedzictwo kulturowe Polski i Norwegii. Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk. Projekt zachowania i promocji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego związanego ze szkutnictwem”. Maciej Flis i Przemysław Węgrzyn z Działu Edukacji oraz Jakub Adamczak z Działu Historii Budownictwa i Jacek Bielecki z Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich byli gośćmi Hardanger Fortoyvernsenter w Norheimsund (oddział Hardanger og Voss Museum). Panowie podziwiali pracę szkutników i kowali, nauczyli się kłaść stępkę w tradycyjnych łodziach drewnianych i skręcać konopną przędzę na liny.

– W pierwszych trzech dniach naszego pobytu uczestniczyliśmy w warsztatach poświęconych świdrom wykorzystywanym w tradycyjnych pracach szkutniczych. Najciekawszym punktem warsztatów była wizyta w kuźni i możliwość obserwowania pracy 70-letniego kowala z Bergen, który przygotował specjalny pokaz wykuwania świdrów, ich hartowania oraz ostrzenia – opowiada Przemysław Węgrzyn z Działu Edukacji, na którym największe wrażenie podczas warsztatów zrobił najstarszy w Norwegii, w pełni aktywny, 99-letni szkutnik.

Drugi tydzień pobytu pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego spędzili w warsztatach szkutniczych Hardanger og Voss Museum w Norheimsund, koncentrując się na wykonaniu pierwszych elementów konstrukcji 5-metrowej łodzi wiosłowej Strandebarmer. – Dalsze prace szkutnicze zostaną wykonane przez naszych norweskich kolegów, z którymi w sierpniu spotkamy się w Rostocku podczas „Hanse Sail”. Wtedy „nasza” łódź zostanie po raz pierwszy pokazana szerokiej publiczności – relacjonuje Przemek Węgrzyn.

Pobyt w Norheimsund, upłynął w miłej i pracowitej atmosferze. Pracownicy NMM zostali przyjęci gościnnie przez norweskich partnerów. Zdobyta przez nich wiedza posłuży w przygotowaniu specjalnego programu edukacyjnego poświęconego tradycyjnemu szkutnictwu. Program ten, w formie lekcji i warsztatów muzealnych dla dzieci i młodzieży, będzie odbywał się od jesieni 2014 roku w Ośrodku Kultury Morskiej oraz w Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich.


Projekt realizowany dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009–2014 w ramach programu pn. „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego”. Dofinansowano również ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.