→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Jak zostać optymistą

“Optimist to nie jest fotel w kinie”, tłumaczy swoim młodym podopiecznym, trener żeglarstwa, Krzysztof Kocięda. Jednym z nich jest ośmioletni Mateusz Bulenda. Kiedy chłopiec pierwszy raz wychodzi w morze na jednoosobowej łódeczce – nie jest szczęśliwy. Płacze, walczy z deszczem i płatającym figle żaglem. Na medale i radość z bycia żeglarzem – Mateusz jeszcze poczeka.

W czwartek, 3 kwietnia 2014 r. o godz. 17:00 zapraszamy do Ośrodka Kultury Morskiej na film dokumentalny pt. “OPTIMISTA”. Pokaz odbędzie się w ramach “Kina pod Żaglami”, a o najmłodszych adeptach żeglarstwa opowiedzą reżyser filmu Kryspin Pluta i producent Dariusz Dikti.

Żeglarska klasa Optimist jest najmniejszą, a zarazem najbardziej popularną łódką regatową na świecie. Treningi na “optymistach” to nie tylko zabawa, ale też szkoła pokory i dyscypliny dla początkujących żeglarzy. O tym m.in. opowiada film Kryspina Pluty pt. “OPTIMISTA”. Choć tematyka filmu związana jest z żeglarstwem, emocje w “OPTIMIŚCIE” są uniwersalne. “Jest to w sumie historia o odwadze, o szukaniu jej w sobie i o tym, jak dużo możemy zyskać, gdy ją znajdziemy”, podkreśla reżyser Kryspin Pluta.

Pluta na przykładzie jednego z młodych żeglarzy, pokazał dwuletni cykl nauki: od przygotowań na basenie i pierwszego zejścia na wodę przez kłopoty z prowadzeniem łódki i wywrotki, aż po radość i dumę z pierwszego medalu w regatach.

Oprócz zdjęć “z ręki”, reżyser montował na łódkach wodoszczelne kamery GoPro. Ten zabieg dał realistyczny efekt obrazów z pokładu jachtu zalewanego wodą, a także pozwala widzowi na podglądanie i podsłuchiwanie głównego bohatera w chwilach intensywnych emocji.

Producentem filmu jest gdyńska firma DAREK DIKTI Biuro pomysłów. Koproducentem – Video Studio Gdańsk. Obok Gdyńskiego Funduszu Filmowego, film współfinansowany był również przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.