• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Jak zostać optymistą

„Optimist to nie jest fotel w kinie”, tłumaczy swoim młodym podopiecznym, trener żeglarstwa, Krzysztof Kocięda. Jednym z nich jest ośmioletni Mateusz Bulenda. Kiedy chłopiec pierwszy raz wychodzi w morze na jednoosobowej łódeczce – nie jest szczęśliwy. Płacze, walczy z deszczem i płatającym figle żaglem. Na medale i radość z bycia żeglarzem – Mateusz jeszcze poczeka.

W czwartek, 3 kwietnia 2014 r. o godz. 17:00 zapraszamy do Ośrodka Kultury Morskiej na film dokumentalny pt. „OPTIMISTA”. Pokaz odbędzie się w ramach „Kina pod Żaglami”, a o najmłodszych adeptach żeglarstwa opowiedzą reżyser filmu Kryspin Pluta i producent Dariusz Dikti.

Żeglarska klasa Optimist jest najmniejszą, a zarazem najbardziej popularną łódką regatową na świecie. Treningi na „optymistach” to nie tylko zabawa, ale też szkoła pokory i dyscypliny dla początkujących żeglarzy. O tym m.in. opowiada film Kryspina Pluty pt. „OPTIMISTA”. Choć tematyka filmu związana jest z żeglarstwem, emocje w „OPTIMIŚCIE” są uniwersalne. „Jest to w sumie historia o odwadze, o szukaniu jej w sobie i o tym, jak dużo możemy zyskać, gdy ją znajdziemy”, podkreśla reżyser Kryspin Pluta.

Pluta na przykładzie jednego z młodych żeglarzy, pokazał dwuletni cykl nauki: od przygotowań na basenie i pierwszego zejścia na wodę przez kłopoty z prowadzeniem łódki i wywrotki, aż po radość i dumę z pierwszego medalu w regatach.

Oprócz zdjęć „z ręki”, reżyser montował na łódkach wodoszczelne kamery GoPro. Ten zabieg dał realistyczny efekt obrazów z pokładu jachtu zalewanego wodą, a także pozwala widzowi na podglądanie i podsłuchiwanie głównego bohatera w chwilach intensywnych emocji.

Producentem filmu jest gdyńska firma DAREK DIKTI Biuro pomysłów. Koproducentem – Video Studio Gdańsk. Obok Gdyńskiego Funduszu Filmowego, film współfinansowany był również przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.