→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Porcelanowiec w trójwymiarze

Odkryty w 1965 roku przez załogę statku „Czapla” Polskiego Ratownictwa Okrętowego, zlokalizowany ostatecznie w 2009 roku przez Marynarkę Wojenną RP – dziś Wrak F53.27 z Zatoki Gdańskiej zwany “Porcelanowcem” odkrywa swoje tajemnice w technologii 3D.

W trakcie zeszłorocznych badań, prowadzonych na wraku “Porcelanowca”, Dział Badań Podwodnych wykonał m.in. fotogrametrię stanowiska, a na podstawie fotogramów stworzył foto mozaikę stanowiska oraz trójwymiarowy (3D) model całego stanowiska podwodnego, obejmującego obszar ok. 600 m2. Fotogrametria „Porcelanowca” jest pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych na świecie, próbą wykonania podwodnej dokumentacji 3D stanowiska archeologicznego, z zastosowaniem technik fotogrametrycznych. – Zbudowany na podstawie fotogramów przestrzenny, trójwymiarowy model wraka daje możliwość przedstawienia stanu jego zachowania oraz układu przestrzennego poszczególnych jego elementów – mówi Tomasz Bednarz, kierownik prac z Działu Badań Podwodnych NMM. Innowacyjna metoda pozwala na bezinwazyjne dokumentowanie obiektów in situ, co w przyszłości może być alternatywą dla tradycyjnej podwodnej dokumentacji rysunkowej. – Fotogrametryczne modele 3D są pomocne do określania stanu zachowania obiektów podwodnych oraz monitorowania zachodzących zmian i będą niezwykle przydatne do wykonywania podobnych prac przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku w przyszłości. – podkreśla Tomasz Bednarz.

)

Wrak F53.27 – “Porcelanowiec”
Obiekt wraka stanowią wystające ponad piaszczyste dno, do wysokości 1,5 metra, elementy sosnowo-świerkowej konstrukcji, w postaci pozostałości burt i części dennej jednostki. Wiadomo też, że klepki poszycia “Porcelanowca” ułożone są na styk (poszycie karawelowe) mocowane są do wręgów za pomocą kołków z drewna iglastego. Fragmenty konstrukcji są przemieszczone względem siebie i rozdzielone na cztery oddzielne grupy. Z próbek drewna pobranych z wraka F 53.27 wiadomo, że jednostka powstała w pierwszej połowie XIX wieku. Wiadomo też, że załoga jednostki jadała na talerzach fajansowych wyprodukowanych w Anglii w hrabstwie Staffordshire. Na fragmentach naczyń, znalezionych na wraku, widnieje napis wytwórni “J. C. & Son”. Zdobienia talerzy przedstawiają, legendę “Blue Willow”, charakterystyczną dla symboliki do przedstawień z chińskiej porcelany.

  kliknij by powiększyć  

Badania prowadzone są w ramach projektu “Inwentaryzacja wraka F53.27 “Porcelanowiec” z Zatoki Gdańskiej, nr 1447/13″, finansowanego ze środków MKiDN oraz CMM. Kierownikiem prac jest mgr Tomasz Bednarz z Działu Badań Podwodnych CMM.