• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Gdzie jest na północy naszego globu koniec świata?

Załoga jachtu „Barlovento II” dokładnie to zbadała, docierając w zeszłym roku do rosyjskiej Arktyki. W trakcie czteromiesięcznego rejsu pokonała trasę ok. 8 tysięcy mil, przez Sankt Petersburg, słynny Biełomor Kanał, Morze Białe, Morze Barentsa, docierając do archipelagu Ziemi Franciszka Józefa i z powrotem przez Morze Karskie i Murmańsk.

Wyprawa „Sekstant Expedition – Rosyjska Arktyka 2013” ze względu na skalę przedsięwzięcia została podzielona na 6 etapów, w których wzięło udział w sumie 41 uczestników z różnych miast Polski. Prawie połowę ekipy stanowiły kobiety. Najmłodsza uczestniczka wyprawy miała 19 lat, a najstarszy członek załogi obchodził 68 urodziny. Wśród załogantów znaleźli się lekarze, prawnicy, nauczyciele akademiccy, urzędnicy i przedsiębiorcy – ludzie na co dzień niezwiązani się żeglarstwem. W trakcie wyprawy jacht „Barlovento II” dowodzony był przez 4 kapitanów. Do Archangielska jacht prowadzili kpt. Małgorzata Czarnomska i kpt. Paweł Ołdziej, w drodze powrotnej kpt. Tomasz Kulawik. Arktyczne etapy wyprawy poprowadził kpt. Maciej Sodkiewicz.

Największym osiągnięciem ekspedycji, zgodnie z jej założonym celem, było osiągnięcie rekordowej dla polskiego żeglarstwa szerokości geograficznej północnej 82° 10,554. W trakcie wyprawy „Barlovento II” dwukrotnie przekroczył też arktyczne granice Europy. Pierwszy raz dokonał tego przepływając na północ od Wyspy Rudolfa w archipelagu Ziemi Franciszka Józefa, a po raz kolejny przepływając na wschód od Półwyspu Jugorskiego. Jednostka stała się też pierwszym polskim jachtem, który przeszedł przez cieśniny Karskie Wrota i Jugorskij Szar. Cieśniny te łączą Morze Barentsa z azjatycką częścią Arktyki. Jako druga jednostka pod polską banderą „Barlovento II” żeglował też po otwartych wody Morza Karskiego.

Wyprawa stalowym, 16 metrowym jachtem typu Rigiel, wybudowanym w 1988 roku w Stoczni Remontowej w Szczecinie, jest tematem filmu pt. „Na koniec świata”, który zostanie zaprezentowany w najbliższy czwartek, 6 marca 2014, o godz. 17:00 w Ośrodku Kultury Morskiej, w ramach cyklu Kino pod Żaglami. Zapraszamy!