• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Konserwator metalu. Fakty i mity

Zanim zabytek wydobyty z dna morza stanie się elementem wystawy muzealnej przechodzi długi proces przygotowawczy. Co się z nim dzieje gdy trafi w ręce archeologa w trakcie poszukiwań podwodnych?. Najlepiej o tym opowie konserwator, który poddał go długiemu procesowi zabezpieczania, tak aby mógł zostać wyeksponowany w gablocie wystawowej. Tym razem zobaczymy zabytki metalowe, pochodzące z wraku statku handlowego, zwanego Miedziowcem, szwedzkiego okrętu wojennego „Solen” oraz brytyjskiej jednostki „Generał Carleton”.

Konserwacja zabytków jest stosunkowo młodą dziedziną, która w ostatnich latach rozwinęła nowe metody badawcze, dzięki szybkiemu postępowi technologicznemu. Opiera się ona na współpracy przedstawicieli kilku dziedzin – chemików, archeologów, konserwatorów i historyków, którzy starają się określić pochodzenie obiektu, jego stan zachowania, co finalnie jest bardzo pomocne przy wyborze odpowiedniej metody konserwacji. Nowoczesne metody analityczne umożliwiają określenie zagrożeń, na które narażone są zabytki, umożliwiają jak również późniejsze monitorowanie ich stanu. Metody mikroskopowe poprzez badanie składu chemicznego obiektów stwarzają szansę na określenie ich pochodzenia. Metody spektroskopowe mogą pomóc ujawnić autentyczność dzieł zabytkowych.

W trakcie spotkania zostaną pokazane konkretne przykłady konserwacji zabytków metalowych, poddanych różnym metodom konserwacji. Dzięki temu można będzie zauważyć jak różnorodne wyzwania stoją często przed konserwatorem.

Wykład poprowadzi dr Katarzyna Schaefer z Działu Konserwacji Muzealiów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.


Wtorek, 25 lutego 2014 r., godz. 17:00
Ośrodek Kultury Morskiej
Gdańsk, ul. Tokarska 21-25
Wejście od strony Motławy i od ul. Tokarskiej.