• 30 maja 2024 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Kino pod Żaglami

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku proponuje Państwu cykl filmowy, organizowany we współpracy z Pomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim, który – miejmy nadzieję – zadowoli entuzjastów żeglarstwa i wielbicieli samotnych wypraw morskich a także tych, którzy cenią sobie spotkania z ciekawymi ludźmi.

Każdej projekcji, odbywającej się w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku (tuż obok Żurawia) towarzyszyć będzie rozmowa z zaproszonym gościem, często bohaterem filmu lub jego pomysłodawcą.

W najbliższy czwartek zapraszamy na dokument pt. „Zrobiłem to”, zrealizowany w ubiegłym roku przez Bartłomieja Ciesielskiego, opowiadający o autorskim projekcie kpt. Krystiana Szypka „OSTAR for Dydek”.

OSTAR (Original Single Handed Transatlantic Race) to regaty dla najlepszych, odbywające się co 4 lata, od 1960 roku, na trasie Plymouth (Wielka Brytania) do Newport, Rhode Island (USA). Organizowane są pod szyldem Royal Western Yacht Club.Samotnicy, którzy decydują się pokonać ponad 3000 mil morskich, przepływając północny Atlantyk, musza zmierzyć się z niebezpiecznymi prądami morskimi, silnym przeciwnym wiatrem, mgłą i górami lodowymi. Dlatego regaty zaliczane są do jednych z najtrudniejszych na świecie.

W maju ubiegłego roku, po raz pierwszy od 13 lat wziął w nich udział Polak kpt Krystian Szypka, na jachcie SUNRISE, dedykując ten rejs, Małgorzacie Dydek, polskiej koszykarce, zmarłej w 2011 r. Bohater filmu będzie gościem pierwszego spotkania w ramach „Kina pod Żaglami”.

20 lutego 2014, godz. 17.00, sala konferencyjna w Ośrodku Kultury Morskiej.


6.03.2014
Film „Na koniec świata” przedstawia historię wyprawy jachtu „Barlovento II”, który w 2013 r. popłynął najdalej na północ w historii polskiego żeglarstwa. O ekspedycji opowie jej pomysłodawca i organizator Maciej Sodkiewicz.

20.03.2014
„Oceania – morskie laboratorium” to film o niezwykłym polskim żaglowcu badawczym „Oceania”. Gościem spotkania będzie prof. Joanna Szczucka z Instytutu Oceanologii PAN, który jest armatorem jednostki.

3.04.2014
„Optimista” o najmłodszych adeptach żeglarstwa opowiedzą reżyser filmu Kryspin Pluta i jego producent Dariusz Dikti.

10.04.2014
Karol Olgierd Borchardt jest bohaterem filmu pt. „Kapitan własnej duszy”. Gościem projekcji będzie twórca obrazu Michał Dąbrowski i wieloletnia asystentka Borchardta Ewa Ostrowska.

8.05.2014
Film „Drugie życie Generała” opowiada historię legendarnego żaglowca „Generał Zaruski”, który został ostatnio odbudowany i pływa pod banderą miasta Gdańska. O statku opowie jego kapitan Jerzy Jaszczuk.