• Oddziały muzeum biorące udział w Nocy Muzeów 2024 będą zamknięte w godzinach dziennych w dniach 18 i 19 maja, z wyjątkiem Muzeum Rybołówstwa w Helu. Szczegółowe godziny otwarcia: oddziały gdańskie, oddziały spoza gdańska
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

OKM w czołówce najlepszych trójmiejskich budynków obecnego stulecia

Architekci Wybrzeża wytypowali i ocenili kilkanaście obiektów architektonicznych, które powstały w pierwszych 13 latach XXI wieku. Ranking powstał na zlecenie Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Wybrzeże. Wyniki są bardzo pomyślne dla Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Nasz najnowszy oddział Ośrodek Kultury Morskiej uzyskał 3 lokatę.

Przypomnijmy. OKM to projekt Autorskiej Pracowni Architektonicznej Mirosława Frąszczaka. Projektantem wnętrz był, nieżyjący już dziś Hubert Smużyński.

Pięciokondygnacyjny budynek, częściowo podpiwniczony, ma 4765 m² powierzchni użytkowej. Na I i II piętrze mieści dwie wystawy stałe. Interaktywna ekspozycja pt. „Ludzie, statki, porty” skierowana jest do najmłodszego odbiorcy, który swobodnie może korzystać z ponad 60 stanowisk, np. kierować statkiem z mostka kapitańskiego, dokonywać przeładunku towarów w porcie, schodzić pod wodę w batyskafie oraz zdalnie sterować żaglówką w basenie. Druga wystawa, zatytułowana „Łodzie ludów świata”, prezentuje kolekcję tradycyjnych jednostek pływających, używanych przez mieszkańców z najdalszych zakątków wszystkich kontynentów. III piętro zarezerwowane jest na potrzeby wystaw czasowych. Obecna ekspozycja poświęcona 21. postulatom Solidarności, spisanym na dwóch sklejkowych tablicach podczas strajków sierpniowych 1980 roku. Słynny eksponat, wpisany na listę UNESCO, znajduje się w zbiorach NMM.

Na parterze OKM znalazły swoje miejsce pracownie – konserwatorska i archeologiczna. Dzięki przeszkleniom od strony ul Tokarskiej, turyści mają możliwość obserwowania pracy muzealników przy dokumentowaniu, zabezpieczaniu i konserwacji zabytków.

Na IV piętrze funkcjonuje restauracja z tarasem, skąd rozciąga się widok na Wyspę Spichrzów i główną siedzibę NMM oraz s.s. „Sołdka” na wyspie Ołowiance. Tam także ulokowano salę konferencyjną, mogącą pomieścić do 100 osób.

Ośrodek Kultury Morskiej przyciąga turystów swoją ofertą wystawienniczą i edukacyjną oraz estetycznymi rozwiązaniami przestrzennymi, dołączając do długiej listy atrakcji turystycznych gdańskiej starówki.

Projekt pod nazwą „Przebudowa i rozbudowa infrastruktury kulturalnej Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku na potrzeby Ośrodka Kultury Morskiej” został sfinansowany dzięki środkom uzyskanym z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który pokrył 85% kosztów inwestycji, wynoszącej 7 851 566 Euro. Na pozostałe 15% kosztów NMM uzyskało wsparcie ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasta Gdańska oraz środków własnych Muzeum.