→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Promocja estońskiej książki o przemycie alkoholu i ważni goście w CMM

Na zaproszenie dyrektora Jerzego Litwina w Ośrodku Kultury Morskiej, najnowszym oddziale CMM w Gdańsku, spotkali się m.in. wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, ambasador Estonii Eerik Marmei, konsul honorowy Estonii Tomasz Posadzki, prezes Towarzystwa Przyjaciół CMM dr Fryderyk Tomala oraz autorzy książki “Morze wódki” – prof. historii Raimo Pullat i jego syn, dr Risto Pullat, prawnik, policjant i kryminolog.

“Morze Wódki” zajmuje się sprawą przemytu alkoholu z Estonii do Finlandii w latach 20. i 30. XX w., ale w dyskusji goście wyszli poza te granice. Przywoływali przykłady przemytu przez granicę Wolnego Miasta Gdańska, a dr. Risto Pullata pytali o współczesne szlaki przemytnicze na Bałtyku.

Książka “Morze wódki” ukazała się nakładem Polskiej Akademii Umiejętności. Z egzemplarza z autorskimi autografami można korzystać w bibliotece CMM w Spichlerzach na Ołowiance.