→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Wrak Douglasa poczeka na wydobycie. Nurkowie podnoszą ruchome elementy samolotu

– Nie chcieliśmy ryzykować. Podnoszenie samolotu przy dużym falowaniu morza, mogło doprowadzić do uszkodzenia maszyny – Iwona Pomian, kierownik Działu Badań Podwodnych Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, tłumaczy decyzję o przełożeniu wydobycia wraka bombowca Douglas A-20 na wiosnę.

Nurkowie CMM zabezpieczają wszystkie elementy ruchome samolotu.

– To np. zegary z pulpitu pilota, wyposażenie kabiny tylnego strzelca, czy elementy skrzydeł. W przyszłym roku, gdy wydobędziemy także samolot, posłużą do rekonstrukcji całości – mówi Iwona Pomian.

Nurkowie CMM działają na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wrak, którym się zajmują, zalega na wysokości Rozewia, na głębokości 14 metrów. Został odkryty w czerwcu przez Instytut Morski w Gdańsku.

Douglasy A-20 to maszyny amerykańskiej produkcji, ale podczas II Wojny Światowej używali ich także Anglicy i Rosjanie. Maszyna po rekonstrukcji i konserwacji będzie eksponatem w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.