→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym (do 16.01.2022)
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Multimedialna opowieść o Tablicach “Solidarności”

O historii można opowiadać w atrakcyjny sposób – z myślą o pokoleniu wychowanym na komputerach i internecie. Tak jak na nowej wystawie “21. Dekalog Solidarności”, która zostanie otwarta 11 grudnia 2013 r. w Ośrodku Kultury Morskiej. Towarzyszy jej film “Ludzie w cieniu Tablic”, zaprezentowany premierowo podczas konferencji prasowej w Spichlerzach na Ołowiance 21 października.

Bezpośrednią okazją organizacji ekspozycji jest przypadająca w 2013 r. dziesiąta rocznica wpisania Tablic z postulatami Sierpnia ’80 na Listę UNESCO “Pamięć Świata”.

Dwie sklejkowe Tablice, na których Arkadiusz Rybicki i Maciej Grzywaczewski spisali 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, będą najważniejszymi i jedynymi zabytkami na wystawie w OKM. Całość ekspozycji to opowieść o twórcach Tablic i ludziach, dzięki którym przetrwały do naszych czasów, a także prezentacja postulatów Sierpnia ’80 połączona z interaktywną wyprawą w świat PRL-u.

Po podpisaniu Porozumień Sierpniowych Tablice zostały przekazane Centralnemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku. Szczęśliwie ocalone w czasie stanu wojennego przez pracowników Muzeum, po wielu latach weszły w skład stałej ekspozycji CMM w Spichlerzach na Ołowiance. Jednak na wystawie “21. Dekalog Solidarności” zobaczymy je w zupełnie nowej oprawie.

– Podwieszone pod sufitem będą po raz pierwszy widoczne z dwóch stron – opowiada Patryk Klein, kurator wystawy. – Dzięki temu na rewersie drugiej z Tablic ujrzymy rozpoczęty, a niedokończony tekst, świadczący o ich autentyczności. Mamy nadzieję, że walor oryginalności zabytku w połączeniu z nowoczesną formą wystawy zachęci do poznania tej fascynującej historii naszą grupę docelową, którą stanowią uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich.

By osiągnąć ten cel, widzowie zostaną zaproszeni do multimedialnej podróży. Przy kasie każdy z nich otrzyma kartę magnetyczną, na której zostanie zapisany jego login (np. imię) oraz język, w jakim chce otrzymywać informacje (polski lub angielski). W pierwszej części wystawy, na czterech stanowiskach, nasi goście poznają historię Tablic. W drugiej, gdzie zostaną umieszczone 22 stanowiska (po jednym na każdy z postulatów i dodatkowe – z podsumowaniem) rozpocznie się wirtualna podróż w czasie.

Każde stanowisko składa się z 40-calowego telewizora i tabletu. Zbliżenie karty uruchomi animacje komputerowe, przeplatane wypowiedziami ludzi związanych z historią Tablic – m.in. Lecha Wałęsy, Bogdana Borusewicza, Macieja Grzywaczewskiego, Arkadiusza Rybickiego oraz pracowników Centralnego Muzeum Morskiego: Jerzego Litwina, Mirosława Bruckiego, Wiesława Urbańskiego i Dariusza Chełkowskiego. Mirosław Brucki wykonał dokładne kopie Tablic. Wiesław Urbański, z pomocą Dariusza Chełkowskiego, przewiózł oryginały z Muzeum do swojego domu i w czasie stanu wojennego ukrywał je przed SB.

Wypowiedzi bohaterów wydarzeń sprzed ponad 30 lat pochodzą z filmu dokumentalnego “Ludzie w cieniu Tablic”, przygotowanego specjalnie z myślą o wystawie. Jego producentami są Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku i Video Studio Gdańsk.

Po obejrzeniu animacji, widz będzie musiał odpowiedzieć na dwa pytania dotyczące przedstawionego właśnie postulatu. System zarejestruje wynik. Na ostatnim stanowisku – podsumowującym – zwiedzający porówna swój rezultat z najlepszymi, sprawdzi średnią i pozna wszystkie prawidłowe odpowiedzi.

O filmie “Ludzie w cieniu Tablic”
Scenariusz: Grzegorz Karbowski
Reżyseria: Grzegorz Karbowski, Wojciech Ostrowski
Współpraca reżyserska: Jacek Borzych
Zdjęcia i oprawa graficzna: Wojciech Ostrowski
Współpraca operatorska: Tadeusz Wasiński, Bartosz Wasiński
Dźwięk: Wojciech Cwyk, Maciej Płocharski
Montaż: Wojciech Ostrowski
Muzyka: Wojciech Horny
Kierownik produkcji: Jacek Borzych
Konsultacja historyczna: Aleksander Hall Producenci: Patryk Klein, Jadwiga Klim, Marek Łochwicki, Joanna Pacana, Wojciech Ronowski
Producent wykonawczy: Video Studio Gdańsk
Produkcja: Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, Video Studio Gdańsk

Patronaty: Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Bogdan Borusewicz, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Komitet ds. UNESCO, Wojewoda Pomorski Ryszard Stachurski, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz (www.gdansk.pl).