• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Specjalny program plenerowy na nabrzeżu Ołowianki z okazji zakończenia wystawy „Do Abordażu!”

W sobotę, 28 września 2013 r, nabrzeże przy Spichlerzach na wyspie Ołowiance zaatakuje łódź kaperska. Pomimo wysiłków i poświęcenia obrońców, korsarze wedrą się na ląd i ustanowią swoje rządy. Zapraszamy tego dnia wszystkich, którym bliski jest klimat XVII- i XVIII-wiecznych walk morskich.

Grupa rekonstrukcyjna Garnizon Gdańsk Krzysztofa Kucharskiego zaprezentuje pokaz musztry piechoty morskiej. Chętni zostaną do niej zaproszeni i pobiorą pierwszą lekcję posługiwania się bronią i wykonywania zwrotów na komendę, wydawaną przez dowódcę oddziału. Dowiemy się m.in. jak ładowano karabin, do czego służyła na pokładzie pika, jak władano szablą. Wypowiedzą się też jeńcy wzięci do niewoli w czasie bitew morskich oraz chirurg, który musiał w dawnych czasach dokonywać amputacji kończyn.

Oprócz pokazów grupy rekonstrukcyjnej na nabrzeżu, na salach wystawowych w Spichlerzach będą odbywać się specjalnie przygotowane gry i zabawy edukacyjne przeznaczone dla najmłodszych gości.

Dzieci będą mogły się wcielić się w dawnych piratów. Uczestnicy zabawy otrzymają mapę, która poprowadzi ich do miejsc, w których czekać będą zagadki i zadania do rozwiązania. Dzieci zmierzą się z trudami poszukiwania wielu rodzajów broni i rozróżniania jej, nauczą się ładowania działa i strzelania z niego do nieprzyjacielskiego okrętu, spróbują stworzyć swój autoportret w zbroi hoplity. W nagrodę za odwagę i wytrwałość, uczestnicy, którzy pokonali muzealne trudności, otrzymają wyjątkowy dyplom z nowym, pirackim imieniem.

PROGRAM
Nabrzeże Ołowianki

11:00-12:00 na nabrzeżu Ołowianki oraz w holu Spichlerzy przebywać będą kaprzy i żołnierze z Garnizonu Gdańsk – zaprezentują publiczności osobiste wyposażenie i ubrania żołnierzy, które będzie można przymierzyć. Oprócz Garnizonu Gdańsk przebywać tam będą rycerze z Gdańskiej Roty Mieszczańskiej odtwarzający miejski oddział gdański z przełomu XIV i XV w.

12:00, 13:00, 14:00 Pokazy w wykonaniu Garnizonu Gdańsk Krzysztofa Kucharskiego oraz Gdańskiej Roty Mieszczańskiej.

Pojedynczy pokaz trwa 50 min i obejmuje:

 • Pokaz walki między dwiema grupami „kaprów” (wystrzały, starcie na broń białą, bójka na gołe pięści)
  Czas trwania: około 10 minut
 • Gry z epoki (okrętowy cieśla, przeciąganie liny, z udziałem widzów)
  Czas trwania: około 10 minut
 • Handel jeńcami (z udziałem widzów), opowieść o ciężkim losie niewolników
  Czas trwania: około 5 minut
 • Pokaz i nauka musztry piechoty morskiej (z udziałem publiczności)
  Czas trwania: około 10 minut
 • Opowieść o dawnej broni, jak działał karabin i pistolet skałkowy?
  Czas trwania: około 5 minut
 • Chirurgia na pokładzie, krwawa rzeczywistość dawnej medycyny
  Czas trwania: około 10 minut


11:00-15:00 Zajęcia edukacyjne dla dzieci na wystawie „Do Abordażu!” w Spichlerzach na Ołowiance.
Cena biletów wstępu do Spichlerzy na Ołowiance 28 września będzie wynosiła 1 zł.