• Wystawa „Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki” na statku-muzeum „Sołdek” od dnia 16.06.2023 r. będzie nieczynna do odwołania
• 8 czerwca 2023 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Wrak okrętu „Solen” i eksploracja zabytków

Tradycyjnie, w ostatni wtorek miesiąca tj. 24 września zapraszamy na kolejny wykład towarzyszący kończącej się wystawie „Do Abordażu!”. Poprowadzi go dr Elżbieta Wróblewska, kierownik Działu Historii Żeglugi i Handlu Morskiego CMM, która opowie o historii wraka „Solena” i znaczeniu wydobytych z niego zabytków.

Okręt brał udział w zwycięskiej dla Polski bitwie pod Oliwą. W jej trakcie doszło do abordażu „Solena” z polskim okrętem „Wodnik”. Nie chcąc poddać jednostki, Szwedzi wywołali eksplozję w komorze prochowej, w wyniku której okręt zatonął. Dzięki badaniom wraka, po ponad 380 latach można odtworzyć życie załogi na okręcie z I połowy XVII wieku. Wykład przybliży dzieje jednostki od zatonięcia aż do przypadkowego odkrycia w 1969 roku. Przedstawione będą też okoliczności odkrycia wraka, zaplecze badawcze i charakter pionierskich w tamtych czasach archeologicznych badań podwodnych. Pokazana będzie droga zabytków od wydobycia z dna morskiego po umieszczenie ich na wystawie. Ponadto zostanie zaprezentowana kolejność ich odkrywania w kontekście eksploracji wraka oraz ich kluczowa rola w identyfikacji okrętu „Solen”.

ZAPRASZAMY
Ośrodek Kultury Morskiej, sala konferencyjna, 24 września 2013 roku, godz. 17:00.
wstęp wolny