• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Wystawa „Do Abordażu!” – tylko do 29 września

Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia tej wyjątkowej wystawy. Z okazji jej zakończenia przygotowaliśmy specjalny program w wykonaniu Garnizonu Gdańsk Krzysztofa Kucharskiego, który zostanie zaprezentowany 28 września (sobota) na nabrzeżu i w Spichlerzach na Ołowiance. Wśród atrakcji przewidziano pokazy walk kaperskich, musztry piechoty morskiej, chirurgii okrętowej, życia codziennego na kaperskiej jednostce.

O wystawie:
Podstawą scenariusza wystawy są 3 wydarzenia historyczne – bitwa pod Salaminą (480 r. p.n.e.), bitwa nad Zalewem Wiślanym (1463 r.), bitwa pod Oliwą (1627 r.) oraz współczesne nam ataki piratów na jednostki handlowe w rejonie Półwyspu Somalijskiego.

Wystawa przygotowana jest w taki sposób, by każdy zwiedzający mógł się poczuć jak na okręcie wojennym, poznać specyfikę życia i służby na tego typu jednostkach, a także wziąć udział w walce na morzu. Jest to zasługą starannie przygotowanej scenografii i zrekonstruowanego fragmentu XVII-wiecznego pokładu działowego, na którym znajdują się trzy stanowiska: kopia działa na lawecie z kompletem przyrządów używanych przez puszkarza, oryginalne działo ze szwedzkiego okrętu „Solen” oraz stanowisko interaktywne z kopią lawety i działa, gdzie jest możliwość oddania strzału w kierunku okrętu przeciwnika. Na ekspozycji można przyjrzeć się modelom statków i okrętów oraz dotknąć makiet ukazujących stan przed i po bitwie oraz kopie starożytnego i średniowiecznego uzbrojenia. Wśród kopii broni znajduje się broń zaczepna i ochronna greckiego hoplity, perskiego piechura i uzbrojenie XV-wiecznych oddziałów zaciężnych. Kopie broni nie tylko można z bliska obejrzeć i dotknąć, ale również przymierzyć.

Cennymi eksponatami „Do Abordażu!” są przykłady broni białej i palnej z XV, XVI i XVII w. wypożyczone z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i Muzeum Zamkowego w Malborku. Ich dopełnieniem są okazy uzbrojenia z kolekcji CMM wydobyte z wraka „Solena”, który zatonął w wyniku eksplozji komory prochowej podczas bitwy pod Oliwą.

W ramach programu edukacyjnego towarzyszącego wystawie na dzieci i młodzież czekają lekcje i zajęcia, a także cykle wykładów związanych z tematyką wystawy.