→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Niebieskie berety

Już tylko do końca września można zwiedzić w Spichlerzach na Ołowiance wystawę poświęconą historii 7 “Łużyckiej” Dywizji Desantowej. Powstała w 1963 roku, wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt i uzbrojenie jednostka była wizytówką polskich sil zbrojnych Wybrzeża.

Słynne “niebieskie berty” brały udział we wszystkich manewrach Układu Warszawskiego na Bałtyku min: “Proliw-63”, “Bryza-64”, “neptun-65”, “Wrzesień-67”, “Odra-Nysa-69”, cyklu ćwiczeń “Braterstwo-Broni”, “Fala”, “Sojusz” i “Barakuda”.

Wśród eksponatów pokazanych na wystawie można zobaczyć pamiątki związane z kulturą, sportem i folklorem żołnierskim, m.in. medale, puchary sportowe czy chusty rezerwy. Są także przykłady z codziennego życia – kuchnia wojskowa, namioty, mundury, a także elementy uzbrojenia i oryginalna radiostacja.

W latach 1986-1994 rozpoczął się proces powolnego wygaszania morskich sił desantowych Polski. Ich tradycje kontynuują 7 “Łużycka” Brygada Obrony Wybrzeża i 7 Pomorska Brygada Obrony Wybrzeża.