• Wystawa „Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki” na statku-muzeum „Sołdek” od dnia 16.06.2023 r. będzie nieczynna do odwołania
• 8 czerwca 2023 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Niebieskie berety

Już tylko do końca września można zwiedzić w Spichlerzach na Ołowiance wystawę poświęconą historii 7 „Łużyckiej” Dywizji Desantowej. Powstała w 1963 roku, wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt i uzbrojenie jednostka była wizytówką polskich sil zbrojnych Wybrzeża.

Słynne „niebieskie berty” brały udział we wszystkich manewrach Układu Warszawskiego na Bałtyku min: „Proliw-63”, „Bryza-64”, „neptun-65”, „Wrzesień-67”, „Odra-Nysa-69”, cyklu ćwiczeń „Braterstwo-Broni”, „Fala”, „Sojusz” i „Barakuda”.

Wśród eksponatów pokazanych na wystawie można zobaczyć pamiątki związane z kulturą, sportem i folklorem żołnierskim, m.in. medale, puchary sportowe czy chusty rezerwy. Są także przykłady z codziennego życia – kuchnia wojskowa, namioty, mundury, a także elementy uzbrojenia i oryginalna radiostacja.

W latach 1986-1994 rozpoczął się proces powolnego wygaszania morskich sił desantowych Polski. Ich tradycje kontynuują 7 „Łużycka” Brygada Obrony Wybrzeża i 7 Pomorska Brygada Obrony Wybrzeża.