• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Program na rok 2013/2014

Program skierowany jest do szczególnej grupy odbiorców, jaką są rodziny z dziećmi w wieku 7-13 lat. Podobne programy realizowane w muzeach innych krajów europejskich potwierdzają, że wspólne odwiedzanie muzeów przez rodziców z dziećmi jest niezwykle wzbogacające dla obu stron: dzieci korzystają z wiedzy i doświadczenia rodziców, rodzice zaś korzystają z dziecięcej wyobraźni i pomysłowości. W ten sposób kontakt z zabytkiem staje się bogaty i wielostronny.

Cennik usług edukacyjnych

29 września 2013
Bo nie zna życia, kto nie służył… na Darze Pomorza
Statek-muzeum „Dar Pomorza”

Kandydaci na marynarzy muszą przejść szereg prób i testów – zręcznościowych i logicznych, aby otrzymać świadectwo ukończenia… jednodniowej szkoły morskiej. Zaszyfrowane wiadomości, wskazówki w alfabecie Morsa doprowadzą do różnych miejsc na rozległym pokładzie „Białej Fregaty”, gdzie czekają zadania godne wilków morskich.
Wyślij zgłoszenie

Bo nie zna życia, kto nie służył na Darze Pomorza
 
20 października 2013
Flisacka brać
Muzeum Wisły w Tczewie

Czym różni się spław drewna od… spływu kajakowego? Zapomniane słowa, dziwne ubiory i cygańskie ogniska, czyli zwyczaje dawnych flisaków. Wisła pełna niespodzianek – przygody podczas spławów.
Podczas zajęć dowiemy się również, jakie rodzaje statków pływały po Wiśle i jakie towary nimi przewożono.
Wyślij zgłoszenie

Flisacka brać
 
17 listopada 2013
Co kryje muzeum?
Spichlerze na Ołowiance

Kompendium wiedzy o Narodowym Muzeum Morskim w formie zagadek i zabaw. Jak wyglądał Gdańsk 1000 lat temu? Czy można było płacić „blaszką”? Domy bez okien od strony Motławy. Najciekawsze odkrycia polskich archeologów podwodnych. Jak obliczano prędkość statku? Masońskie znaki na starych naczyniach. Jak wyglądała amfibia? Poznaj nasze muzeum i zostań jego badaczem i odkrywcą!
Wyślij zgłoszenie

Co kryje muzeum?
 
8 grudnia 2013
Historia choinki, czyli skąd wzięły się zwyczaje świąteczne
Ośrodek Kultury Morskiej

Wędrujące zwyczaje bożonarodzeniowe – historia dekoracji świerkowych, szopek i ozdób świątecznych. Kiedy po raz pierwszy pojawiły się szklane bombki? Co to jest kalendarz adwentowy? Wykonujemy świąteczne ozdoby i uczymy się zapomnianych kolęd staropolskich.
Wyślij zgłoszenie

Historia choinki, czyli skąd wzięły się zwyczaje świąteczne
 
5 stycznia 2014
Artystą być, czyli sztuka w muzeum
Spichlerze na Ołowiance

Przebogate zbiory malarstwa marynistycznego odkryją świat magii barw i nastrojów. Przekonamy się, jak traktowano temat morza w różnych epokach. Odszukamy najsłynniejszych marynistów z pomocą tajemniczych wskazówek. Opiszemy zabytek osobie niewidzącej go i zobaczymy, co z tego wyjdzie! Stworzymy żywy obraz oraz wspólne nowoczesne dzieło sztuki marynistycznej.
Wyślij zgłoszenie

Artystą być, czyli sztuka w muzeum
 
9 marca 2014
Pod czujnym okiem bogów, czyli wierzenia ludów świata
Ośrodek Kultury Morskiej

Demony porywające księżniczki, ryba wielkości pałacu, Garuda – ognistopióry ptako-człowiek, magiczne albatrosy, ożywione łodzie, statki-smoki – te i inne wierzenia i przesądy poznamy podczas zajęć związanych z egzotyczną wystawą „Łodzie ludów świata”. Przekonamy się, że wiara w magiczną siłę przyrody towarzyszyła często ludziom z krajów takich jak Ghana, Wietnam, Japonia, Chiny czy Indonezja.
Wyślij zgłoszenie

Pod czujnym okiem bogów, czyli wierzenia ludów świata
 
13 kwietnia 2014
Tajemnice gdańskich uliczek
Żuraw, Główne Miasto

Miłośników przygód czeka wycieczka tropem zagadek dawnego Gdańska – od śladów diabła na Żurawiu po bezgłowego klucznika Katowni. Jak wyglądały główne, a jak boczne uliczki w starym grodzie? Błoto pod nogami, złe oświetlenie sprzyjające zbójcom, wylewane oknem pomyje – czyli druga twarz „złotego miasta”. Skąd wzięły się dziwne nazwy ulic: Tandeta, Żabi Kruk, czy Kocurki?
Wyślij zgłoszenie

Tajemnice gdańskich uliczek
 
15 czerwca 2014
Palacz czy kapitan?
Statek-muzeum „Sołdek”

Podczas zwiedzania licznych zakamarków statku na gości czekają zadania z wiedzy o ss. „Sołdek”, działające na zasadzie psychotestów – to oni decydują o dalszej drodze! W ten sposób przygoda nabiera cech tajemniczości, a uczestnicy zajęć poprzez rodzaje wykonywanych zadań dowiadują się czegoś o sobie. Zobacz, czy Twoim przeznaczeniem jest zostanie: palaczem, nawigatorem, oficerem, a może… kapitanem?
Wyślij zgłoszenie

Palacz czy kapitan?