• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

„Nad ciepłym morzem”

Tylko do 1 września (niedziela) będzie będzie można oglądać przepiękną wystawę prac Feliksa Michała Wygrzywalskiego w Spichlerzach na Ołowiance. Jest to pierwsza powojenna prezentacja dzieł artysty, pochodzących zarówno ze zbiorów muzealnych, jak i z kolekcji prywatnych. Obok pejzaży morskich i scen rodzajowych rozgrywających się nad morzem na wystawie znajdą się też kompozycje inspirowane tradycją antyczną, a także dwa unikalne widoki z plaż polskiego wybrzeża – z Gdyni i Jastarni.

Wygrzywalski chętnie stosował efekty świetlne i bogatą, żywą gamę barwną. Jego obrazy charakteryzują się wybitnymi walorami dekoracyjnymi, wyróżnia je wynikająca z biegłości warsztatowej lekkość malowania. Popularność wśród odbiorców zapewnia im niezaprzeczalna uroda i panujący na nich pogodny nastrój. Patrząc na nie widz niemal ulega złudzeniu, że i jego ogrzewają promienie południowego słońca i owiewa łagodna morska bryza.

Jest to 11 wystawa z cyklu „Polscy artyści o morzu”, który stanowi rozłożoną na lata prezentację tematyki morskiej w dorobku polskich malarzy działających od połowy XIX w. Jest to seria dorocznych wystaw, organizowanych w CMM w sezonie letnim, prezentujących marynistyczne wątki twórczości poszczególnych artystów lub środowisk artystycznych. Taka koncepcja pozwala na ukazanie szerokiej publiczności marynistyki jako zwartego zespołu zjawisk na tle całokształtu polskiego życia artystycznego.

Życiorys artysty

Wystawie towarzyszy – jak co roku – wydany w CMM katalog.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.