• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Wykład „Kołobrzeski skansen morski”

Zapraszamy na otwarty wykład pt. „Kołobrzeski skansen morski”, który wygłosi dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu – Paweł Pawłowski. Będzie to już IV część cyklu wykładów związanych z naszą wystawą czasową „Do Abordażu!”. Odbędzie się we wtorek, 30 lipca 2013 r. o godzinie 17:00 w sali konferencyjnej w Ośrodku Kultury Morskiej przy ul. Tokarskiej 21-25. Wykład będzie dotyczył Kołobrzeskiego Skansenu Morskiego – najnowszej atrakcji na kulturalnej mapie Pomorza Zachodniego.

Kołobrzeski Skansen Morski jest unikatową w skali kraju plenerową ekspozycją okrętów wojennych oraz towarzyszących im zabytków techniki morskiej. Największą atrakcją skansenu są dwa okręty ustawione na nabrzeżu: okręt patrolowy 912 ORP Fala i kuter rakietowy serii 205 (Osa) ORP Władysławowo. Zwiedzający mają możliwość wejścia nie tylko na pokłady, ale i do wnętrz okrętów. Dla pasjonatów techniki morskiej prawdziwą gratką będzie obejrzenie maszynowni, pomieszczeń załogi, messy oficerskiej oraz stanowisk dowodzenia. W trakcie prezentacji będzie możliwość zapoznania się nie tylko z nowym oddziałem kołobrzeskiego Muzeum, ale również z działalnością placówki, której zbiory wojskowe stawiają ją na drugim miejscu, tuż za Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Podczas wykładu dostępne też będą najnowsze publikacje naukowe opracowane przez kołobrzeskich muzealników.

Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu – Paweł Pawłowski. Absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Szczecińskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu muzealnictwa w Instytucie Zabytkoznawstwa Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu, dyplomowany menedżer kultury, pedagog, założyciel i członek Stowarzyszenia Archeologii Militarnej Pomorze, wiceprezes zarządu w Samorządzie Przewodników PTTK w Województwie Zachodniopomorskim, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego oraz członek Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, instruktor przewodnictwa, należy do Stowarzyszenia Muzealników Polskich Oddział Zachodniopomorski. Od 2011 r. jest członkiem Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Szczecinie.