→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Nowy obraz Wygrzywalskiego w zbiorach CMM

Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup obrazu “Gdynia” Feliksa Michała Wygrzywalskiego.

Datowane na 1925 r. dzieło przedstawia plażę w Gdyni. Widoki polskiego wybrzeża to rzadki temat w twórczości tego artysty, który inspirację czerpał przede wszystkim z pejzaży śródziemnomorskich. Tym cenniejszym nabytkiem jest efektowne studium pejzażowe bałtyckiej plaży późnym, letnim popołudniem.

Obraz będzie docelowo prezentowany w Galerii Morskiej – jedynej w Polsce tak bogatej i różnorodnej ekspozycji malarstwa o tematyce morskiej. Eksponowane są tutaj najcenniejsze dzieła z kolekcji Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, reprezentujące przegląd dokonań w dziedzinie marynistyki malarzy polskich i obcych od XVII do połowy XX w. Wśród wielu znanych nazwisk na szczególną uwagę zasługują: Aleksander Gierymski, Ferdynand Ruszczyc, Jacek Malczewski, Wojciech Weiss i Władysław Wankie. Pośród malarzy szkół obcych wymienić wypada grono holenderskich marynistów XVII i XVIII w., wśród których prym wiedli Wilhelm van de Velde Mł., Ludolf Bakhuysen i Julius Porcellis. Z kolei wśród prezentowanych artystów XIX stulecia najsłynniejszym jest niewątpliwie Iwan K. Ajwazowski.


Feliks Michał Wygrzywalski (1875-1944), “Gdynia”, 1925

   

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego