• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Budynek Muzeum Rybołówstwa w remoncie

Dawny kościół p.w. Św. Piotra i Pawła, pochodzący z XV wieku, w którym mieści się Muzeum, jest najstarszą budowlą na Półwyspie Helskim. Usytuowany w centralnym punkcie Helu, z górującą drewnianą wieżą, skąd roztacza się widok na Zatokę Pucką i miasto, został poddany pracom renowacyjnym. Wymagał tego stan techniczny budynku, istniejące spękania murów i zawilgocenie. Zbudowany w latach 1417-1431, kilkakrotnie ulegał uszkodzeniom z powodu sztormów. W 1945 został poważnie z niszczony w skutek działań wojennych. Jego restaurację ukończono w 1959 roku i od tej pory był poddawany jedynie drobnym remontom.

Dzięki specjalnej dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego obecnie w Muzeum trwają zaawansowane prace remontowe. Wśród najważniejszych jest wymiana pokrycia dachowego na nową dachówkę ceramiczną typu „mnich-mniszka”, rewaloryzacja i konserwacja wszystkich elewacji ceglanych oraz prace izolacyjne fundamentów. Ponadto wszystkie elementy drewniane konstrukcji budynku i wieży zostaną wymienione i zabezpieczone.

Po zakończeniu prac budowlanych gospodarz obiektu Centralne Muzeum Morskie planuje także przygotowanie nowej aranżacji wystawy poświęconej historii rybołówstwa morskiego.

Więcej