→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym (do 16.01.2022)
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Zbigniew Szczepanek – Akwarele

Gdyński artysta, który w ostatnich latach poświecił się przede wszystkim tematowi polskich zamków, podejmuje także wątki marynistyczne. Jego barwne akwarele zagościły na “Darze Pomorza” z okazji 30. rocznicy utworzenia oddziału Centralnego Muzeum Morskiego na Białej Fregacie.

Szczepanek odkrył swoja pasję do malowania dosyć późno, bo wieku 50 lat. Wcześniej po ukończeniu Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej służył na “Błyskawicy”. W styczniu 1971 roku przeniósł się do Wyższej Szkoły Morskiej, gdzie przejął stanowisko wykładowcy astronawigacji, po odchodzącym właśnie na emeryturę legendarnym kapitanie Karolu Borchardcie. Wtedy właśnie zupełnie przypadkowo zainteresował się akwarelistką. Jak mówi o niej Franciszek Starowiejski “To bardzo trudna technika. Podczas malowania nic nie da się poprawić, skorygować jak w malarstwie olejnym, lecz trzeba zaczynać od nowa”. O Zbigniewie Szczepanku dodaje “A Szczepanek umie tworzyć – jak to się mówi – z pierwszego uderzenia”. I ocenia go jako jednego z najlepszych akwarelistów w Europie.


“Zbigniew Szczepanek – Akwarele”
Dar Pomorza 28.05.2013 – 31.07.2013