→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 30 listopada 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Hel “kolebką” polskiej oceanografii

W Muzeum Rybołówstwa w Helu 12 kwietnia 2013 r. otwarta została ekspozycja zatytułowana Hel “kolebką” polskiej oceanografii, użyczona przez Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku. Na wystawę składa się 15 bogato ilustrowanych plansz, omawiających dokonania pierwszej polskiej placówki naukowo-doświadczalnej dla badań oceanograficznych i ichtiologicznych, funkcjonującej w latach 1923–1938 w Helu.

Morskie Laboratorium Rybackie w Helu (w budynku przy dzisiejszej ul. Wiejskiej 38) rozpoczęło działalność w kwietniu 1923 roku, a jego pierwszym stałym pracownikiem naukowym został Kazimierz Demel. Badania naukowe, których efekty publikowano na bieżąco, łączono z praktycznym poznaniem zasobu ryb Bałtyku, łowisk i narzędzi połowowych. Pierwszy polski rejs badawczy przeprowadzono 9.05.1923 r. na kutrze Morskiego Urzędu Rybackiego “Tryton”. Konsultantem naukowym placówki był prof. Michał Siedlecki, a obok pracowni biologicznej powstało muzeum, prezentujące spreparowane okazy morskiej fauny.

W 1932 roku w miejsce MLR powołano Stację Morską, która wkrótce miała dwa oddziały: Rybacki w Gdyni i Biologiczny w Helu. Wśród osób pracujących i współpracujących z helską placówką znaleźli się niemal wszyscy polscy naukowcy specjalizujący się w biologii, utrzymywano też wymianę naukową z podobnymi ośrodkami za granicą. Podejmowano pionierskie badania z dziedziny hydrografii i biologii morza, w tym nad populacją ryb użytkowych; zaczęto też z powodzeniem wdrażać połowy śledzi włokiem.

Stacja Morska w Helu zakończyła działalność na przełomie 1938 i 1939, przenosząc się wraz ze zbiorami muzealnymi do nowej siedziby w Gdyni.

Autorami wystawy są Mirosław Kuklik, dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej i zmarły 12 czerwca 2012 roku profesor Andrzej Ropelewski z Morskiego Instytutu Rybackiego.


“Hel “kolebką” polskiej oceanografii”
Muzeum Rybołówstwa w Helu 12.04.2013-22.08.2013