→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym (do 16.01.2022)
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Sesje wykładowe w Ośrodku Kultury Morskiej

30 kwietnia rozpoczynamy cykl otwartych wykładów towarzyszących wystawie czasowej “Do Abordażu!”. Prelekcje odbywać się będą w każdy ostatni wtorek miesiąca, aż do września bieżącego roku. Tematyka wykładów nawiązywać będzie do znajdującej się w Spichlerzach na Ołowiance wystawy “Do Abordażu!”. Odbywające się w Ośrodku Kultury Morskiej wykłady będą poświęcone miedzy innymi historii starożytnej Grecji i Persji, badaniom i interpretacji źródeł archeologicznych, życiu codziennemu w miastach portowych czy istotom bajecznym zamieszkującym w morzu według wyobrażeń średniowiecznych i nowożytnych. Poruszymy także problematykę metod konserwacji drewna, opowiemy o kolekcjach historycznego uzbrojenia znajdujących się w muzealnych zbiorach, a także pokażemy “skarby” z dna M. Bałtyckiego.

Cykl wykładów otworzy prelekcja prof. dra hab. Andrzeja Januszajtisa zatytułowana Miasto latarni morskich
wtorek, 30 kwietnia, godz. 17:00, Ośrodek Kultury Morskiej
wstęp wolny

Podczas wykładu prof. dr hab. Andrzej Januszajtis, znawca historii Gdańska, przekona słuchaczy, że Gdańsk jest prawdziwym miastem latarni morskich. Gdyby policzyć wszystkie istniejące w mieście latarnie i dodać te istniejące dawniej, to okaże się, że żadne inne miasto nad Bałtykiem nie może się z Gdańskiem pod tym względem równać. Profesor przedstawi m.in. historię latarń w Wisłoujściu i Nowym Porcie, a także opowie o światłach nawigacyjnych i systemie nabieżników.

Program wykładów:

  • 30 kwietnia 2013, godz. 17:00: prof. dr hab. Andrzej Januszajtis – „Miasto latarni morskich”
  • 28 maja 2013, godz. 17:00: dr Monika Jankiewicz-Brzostowska – “Istoty bajeczne zamieszkujące w morzu według wyobrażeń średniowiecznych i nowożytnych”
  • 25 czerwca 2013, godz. 17:00: prof. dr hab. Ewa Wipszycka – “Bitwa pod Salaminą”
  • 30 lipca 2013, godz. 17:00: Paweł Pawłowski, Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu – “Kołobrzeski skansen morski – plenerowa ekspozycja muzealiów morskich w zbiorach Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu”
  • 27 sierpnia 2013, godz. 17:00: dr hab. Waldemar Ossowski – “Morska technika wojskowa w średniowieczu”
  • 24 września 2013, godz. 17:00: dr Elżbieta Wróblewska – “Wrak “Solena” i eksploracja zabytków”