• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Galeria Morska w nowej odsłonie!

Już od 12 kwietnia 2013 r. zapraszamy wszystkich miłośników sztuki do odwiedzenia Galerii Morskiej znajdującej się w Spichlerzach na Ołowiance. Po trwającym kilka miesięcy remoncie sal wystawowych nasza kolekcja obrazów marynistycznych zyskała nowy blask, a wśród prezentowanych obrazów znalazło się miejsce również na te, które wcześniej nie były stale prezentowane.

Galeria Morska Centralnego Muzeum Morskiego to jedyna w Polsce tak bogata i różnorodna ekspozycja malarstwa marynistycznego. Jej nazwa nawiązuje do założonej przez Mariana Mokwę w 1934 r. Galerii Morskiej i prezentuje wybrane dzieła z kolekcji gromadzonej w naszym Muzeum od 1960 r., to jest od chwili jego powstania.

Wystawa prezentuje ponad 80 dzieł wybitnych artystów polskich i zagranicznych, tworzących w różnych epokach i stylach – od XVII w. do współczesności. Reprezentowane są różnorodne tematy – od katastrof morskich poprzez pejzaże i portrety, po sceny z życia codziennego portów i rybackich przystani. Wśród dzieł malarstwa polskiego okresu od XIX do połowy XX wieku znajdują się prace min.: Aleksandra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego (Portret damy na tle morza), Ferdynanda Ruszczyca, Michała Gorstkina Wywiórskiego (Łódź rybacka) i Mariana Mokwy.

Malarstwo europejskie reprezentowane jest przez barokowe mariny malarzy holenderskich, tworzących w XVII i XVIII wieku, takich jak Wilhelm van de Velde Młodszy, Ludolf Bakhuysen czy rodzina Willaertsów, a także przez malarzy flamandzkich z kręgu braci Peetersów. Ozdobą kolekcji są dzieła Iwana Konstantynowicza Ajwazowskiego (Pożegnanie o świcie), rosyjskiego artysty epoki romantyzmu, którego obrazy uświetniają Galerię. W kolekcji Galerii Morskiej znajduje się również zakupiony przez Centralne Muzeum Morskie w listopadzie 2012 r. obraz Władysława Wankego Bretonki nad morzem.

Interesującym dopełnieniem ekspozycji są portrety kapitańskie, czyli realistyczne przedstawienia statków, często pod pełnymi żaglami, malowane na zamówienie armatorów jako min. podarunki dla szczególnie zasłużonych kapitanów.

Galeria Morska – więcej informacji