→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Galeria Morska

Galeria Morska to jedyna w Polsce ekspozycja malarstwa marynistycznego, gdzie w jednym wnętrzu zgromadzony jest tak bogaty i różnorodny zbiór dzieł sztuki poświęconych tematyce morskiej. Powstała w 2001 roku, a jej nazwa nawiązuje do Galerii Morskiej założonej w 1934 roku w Gdyni przez najsłynniejszego polskiego marynistę Mariana Mokwę. Prezentuje wybrane dzieła z kolekcji gromadzonej przez Narodowe Muzeum Morskie od chwili jego powstania, tj od 1960 roku. Wystawa prezentuje ponad 80 dzieł wybitnych artystów polskich i obcych tworzących w różnych stylach i epokach, począwszy od XVII stulecia, aż po okres międzywojenny. Reprezentowane są różnorodne tematy – od katastrof morskich poprzez pejzaże i portrety, po sceny z życia codziennego portów i rybackich przystani. Wśród dzieł malarstwa polskiego okresu od XIX do połowy XX wieku znajdują się prace m.in.: Aleksandra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Michała Gorstkina Wywiórskiego i Mariana Mokwy.

Malarstwo europejskie reprezentowane jest przez barokowe mariny malarzy holenderskich, tworzących w XVII i XVIII wieku, takich jak Wilhelm van de Velde Młodszy, Ludolf Bakhuysen czy rodzina Willaertsów, a także przez malarzy flamandzkich z kręgu braci Peetersów. Ozdobą kolekcji są dzieła Iwana Konstantynowicza Ajwazowskiego, rosyjskiego artysty epoki romantyzmu, którego obrazy uświetniają Galerię.

Interesującym dopełnieniem ekspozycji są portrety kapitańskie, czyli dekoracyjne przedstawienia statków, często pod pełnymi żaglami, malowane na zamówienie armatorów jako podarunki dla szczególnie zasłużonych kapitanów.

Dzieje i charakterystyka kolekcji