• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Podsumowanie działalności CMM w 2012 roku

Otwarcie nowego oddziału – Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku – niewątpliwie zdominowało działalność instytucji w ubiegłym roku. Pierwsze miesiące upłynęły na intensywnych przygotowaniach do udostępnienia obiektu zwiedzającym, a jeszcze wcześniej – pracownikom: w OKM mieszczą się bowiem m.in. nowocześnie wyposażone pracownie konserwacji i cyfrowej dokumentacji zabytków. Po uroczystej inauguracji 26 kwietnia, w obecności Ambasadora Królestwa Norwegii, przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i władz Miasta Gdańska, zorganizowane zostały dni otwarte dla publiczności 28 i 29 kwietnia. Okazało się wówczas, że nasza nowa placówka wzbudza ogromne zainteresowanie, które nie malało w ciągu następnych miesięcy, dzięki czemu odnotowała najwyższą frekwencję wśród gdańskich oddziałów CMM: 57 651 osób. Jedną z głównych atrakcji jest pierwsza w całości interaktywna ekspozycja edukacyjna „Ludzie – statki – porty”, będąca najchętniej odwiedzaną wystawą w CMM. Dużą rolę w pozyskiwaniu zwiedzających odgrywa Dział Edukacji, który przygotowuje i prowadzi wiele cyklicznych zajęć dla grup szkolnych i gości indywidualnych, m.in. Edukacyjne poniedziałki, weekendowe Spotkajmy się w muzeum, warsztaty plastyczne Kolorowe soboty, dużym zainteresowaniem cieszą się też Urodziny w muzeum.

Oczywiście praca Muzeum w 2012 roku nie ograniczała się jedynie do OKM. Zrealizowanych zostało kilka dużych projektów ekspozycyjnych. 28 lutego zainaugurowano nową wystawę stałą w Muzeum Wisły w Tczewie – otwarto jej pierwszą część zatytułowaną Wisła w dziejach Polski (do 1772 r.). Z wielkim rozmachem (dzięki dofinansowaniu przez MKiDN i Towarzystwo Przyjaciół CMM) przygotowana została ekspozycja „Do Abordażu!”, na której m.in. po raz pierwszy znalazły się makiety przeznaczone specjalnie dla osób niedowidzących. Warto też dodać, że realizowany z okazji Bałtyckiego Festiwalu Nauki cykl „Polscy artyści o morzu” miał już swoją dziesiątą odsłonę, a jubileuszowa wystawa poświęcona została związanemu z Gdańskiem profesorowi PWSSP Kazimierzowi Śramkiewiczowi.

Lista publikacji CMM wzbogaciła się m.in. o dwie nowe książki z serii „Prace Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku”: Adama Reszki „Wiślane statki i techniki nawigacyjne od XVI do XX wieku” i Antoniego Konkela „Stacja ratownictwa brzegowego w Jastarni 1870–1945”. Po raz pierwszy Muzeum wydało książkę dostępną wyłącznie w wersji elektronicznej: „Metodyka pracy ramieniem 3D”, opracowana przez Cezarego Żrodowskiego i Marcina Kłosa, dostępna jest na naszej stronie internetowej. Powstała ona w ramach zrealizowanego w ubiegłym roku projektu „Centralne Muzeum Morskie – Cyfrowe Muzeum Morskie” finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura+, priorytet Digitalizacja. Ze środków projektu zakupiono serwerową bazę danych do ewidencjonowania i zarządzania zbiorami muzeum oraz system oświetlenia studyjnego na potrzeby pracowni fotograficznej, powstała także nowa strona internetowa CMM.

Frekwencja w CMM w 2012 roku wyniosła 265 303 osoby, co stanowi wzrost w porównaniu do roku poprzedniego o 6 procent. Na tak dobry wynik duży wpływ miało niewątpliwie otwarcie Ośrodka Kultury Morskiej, gdyż zauważyć trzeba, że we wszystkich oddziałach CMM nastąpiło zmniejszenie liczby zwiedzających. Bliższa analiza wskazuje, że niższa niż w latach ubiegłych frekwencja dotyczyła zwłaszcza czerwca (kiedy odbywały się mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2012) i lipca (kiepska pogoda nie zachęcała do wyjazdu nad morze).